Ergo Hestia
Fotowoltaika
Ekobudownictwo to oczywiście energooszczędność rozwiązań oraz zielone metody pozyskiwania energii, takie jak pompy ciepła czy ogniwa solarne. Przemysł fotowoltaiczny pewnymi krokami wkracza również do Polski. Jego światowa wartość wynosi dziś kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie. Liderem rozwoju fotowoltaiki w Europie są Niemcy. Kraj ten rozwiązaniami prawnymi i zachętami ekonomicznymi wpływa na dynamiczny rozwój branży. Także w Polsce wielkość zainstalowanych mocy podwaja się z każdym rokiem. Panele fotowoltaiczne wraz z towarzyszącą instalacją, oprócz oczywistych walorów ekologicznych, mają niestety wady – mogą bowiem powodować pożary.
Najczęstszą ich przyczyną są szkodniki lub wadliwie wykonana instalacja. Pożar obiektu wyposażonego w panele fotowoltaiczne jest trudny do ugaszenia. Straż pożarna nie będzie w stanie podjąć akcji gaśniczej przy pracujących ogniwach ze względu na stałe generowanie prądu o napięciu nawet powyżej 1000 V. Ponadto duże powierzchnie fotoogniw na dachach utrudniają dotarcie z wodą do ogniska pożaru.
Atut w postaci taniej energii może się więc okazać przekleństwem w przypadku szkody pożarowej. Co więcej, w niesprzyjających warunkach pożar szybko ogarnie sąsiednie zabudowania. Wieloletnie doświadczenia reasekuratorów wskazują, że pożar wywołany niesprawną instalacją fotowoltaiczną powoduje szkody całkowite znacznych rozmiarów, zwłaszcza w przypadku występowania palnych konstrukcji stropodachów. Ponownie należy postawić pytanie o ryzyko i krzyżową odpowiedzialność doradcy inwestycyjnego, projektanta, producenta i instalatora fotowoltaicznej technologii.