KE: trzech chińskich producentów paneli PV narusza zasady importu do UE
Komisja Europejska ma zaproponować wyłączenie trzech chińskich producentów z warunków ugody w sprawie karnych ceł na panele fotowoltaiczne importowane z Chin. Może to oznaczać nałożenie na nich wysokich stawek ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych.
Jak informuje PV Tech, Komisja Europejska zamierza wykluczyć trzy chińskie firmy – Canadian Solar, ReneSola i ET Solar – z ugody w sprawie karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych zawartej z władzami Chin w 2013 r.
Warunki ugody zawartej z Chińczykami w 2013 r. zakładały zwolnienie z karnych ceł importowych paneli, których cena nie jest niższa niż 0,56 €/W i które nie przekraczają łącznego wolumenu importu określonego na 7 GW. Poziomy te mają być systematycznie rewidowane na podstawie danych z rynku, które opracowują firmy pvXchange i Bloomberg New Energy Finance. Na podstawie informacji rynkowych w ubiegłym roku Bruksela obniżyła o klika eurocentów minimalną cenę chińskich paneli PV.
Europejscy producenci paneli fotowoltaicznych wskazują, że od czasu porozumienia między KE i Pekinem chińscy producenci paneli PV obchodzą przyjęte warunki np. poprzez sprzedaż modułów za pośrednictwem fabryk w innych azjatyckich krajach czy poprzez błędne podawanie wolumenów importowanych paneli.
– Zasady handlu w UE są systematycznie łamane przez chińskich producentów – wskazywało w połowie ubiegłego roku europejskie stowarzyszenie zwolenników ceł EU ProSun w raporcie na temat praktyk towarzyszących importowi chińskich paneli PV na teren Unii Europejskiej.
Jak podaje dzisiaj PV Tech, Komisja Europejska stwierdziła, że nielegalnych praktyk dopuszcza się trzech chińskich producentów, w przypadku których unijni urzędnicy zebrali dowody łamania zasad importu.
Jeśli doniesienia na temat naruszeń zasad importu chińskich paneli PV do Unii Europejskiej potwierdzą się, wówczas na import produktów Canadian Solar, ReneSola i ET Solar KE może nałożyć wysokie stawki ceł antysubsydyjnych i antydumpingowych. Potwierdzenie naruszeń porozumienia w sprawie ceł nie powinno jednak wpłynąć na zmianę jego warunków dla pozostałych producentów paneli fotowoltaicznych „made in China”.
gramwzielone.pl