Sprawność ogniw CIGS wyższa bez wykorzystania kadmu?
Instytut badawczy ZSW ze Stuttgartu poinformował o osiągnięciu rekordowej wydajności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii CIGS, w którym nie zastosowano siarczku kadmu (CdS). Zdaniem niemieckich naukowców, daje to szansę na osiągnięcie lepszego wyniku niż dotychczasowy rekord sprawności ogniwa CIGS, który zawiera kadm.
Centrum badań nad energią słoneczną i wodorem ze Stuttgartu (Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg – ZSW) ustanowiło nowy rekord wydajności cienkowarstwowego ogniwa CIGS na poziomie 21%. Ten wynik, zmierzony na laboratoryjnej próbce ogniwa o powierzchni 0,5 cm2, potwierdził renomowany niemiecki instytut Fraunhofer ISE.
ZSW podkreśla, że w próbce ogniwa CIGS zbadanego przez Fraunhofer ISE nie zastosowano standardowych warstw CdS, które zastąpiono związkami ZnS i MgO-ZnO
W ubiegłym roku ZSW osiągnął lepszą sprawność laboratoryjnej próbki ogniwa CIGS, która wyniosła 21,7% i która jest światowym rekordem w badaniach nad technologią CIGS. W próbce ogniwa o podobnych rozmiarach wykorzystano wóczas związek CdS.
Teraz niemiecki instytut zapewnia, że bez wykorzystania tej warstwy możliwe jest osiągnięcie jeszcze lepszego wyniku i informuje, że warstwa buforowa niezawierająca siarczku kadmu (CdS) transmituje więcej światła.
– Teoretycznie możemy wykorzystać to do osiągnięcia jeszcze większej wydajności niż na poprzednich ogniwach CIGS – informuje profesor Michael Powalla z ZSW.
ZSW dodaje, że wdrożenie do produkcji ogniwa niezawierającego warstwy CdS nie będzie wymagać dodatkowych procesów w porównaniu do produkcji ogniw zawierających ten związek.
W badaniach nad technologią CIGS instytut ze Stuttgartu współpracuje z firmą Manz, która ma skomercjalizować technologię opracowaną przez ZSW. Niemiecki instytut informuje, że uruchomienie seryjnej produkcji opracowanych przez niego ogniw może nastąpić w ciągu kilku lat.
Sprawność modułów fotowoltaicznych CIGS, które są obecnie dostępne na rynku, wynosi około 15%. Zdaniem ZSW, w najbliższych latach możliwe jest zwiększenie przeciętnej sprawności modułów CIGS do 17-19%.
– Jestem optymistą w kwestii technologii cienkowarstwowej CIGS. Będzie ona zwiększać swój udział w rynku, a instalacje fotowoltaiczne wykorzystujące tą technologię uczynią energię słoneczną bardziej dostępną i wydajną – zapewnia Dieter Manz, twórca i CEO firmy Manz.
Zainteresowanie produkcją paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS, która w dalszym ciągu pozostaje niszą na rynku ogniw fotowoltaicznych, od dłuższego czasu sygnalizuje KGHM, który sam wydobywa wszystkie surowce niezbędne do produkcji CIGS-ów.
gramwzielone.pl