Czesi policzyli koszty wsparcia OZE. Najwięcej kosztuje ich fotowoltaika
![Czesi policzyli koszty wsparcia OZE. Najwięcej kosztuje ich fotowoltaika](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/post/14108/d-14108-small_rect-63e0dd6d92ff7-872809836441f8e01b7995fe1e9768b9.png)
Czeskie władze policzyły koszty systemu wsparcia producentów zielonej energii. Największym kosztem dla czeskiego budżetu są dopłaty do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych.
Jak podaje wnp.pl powołując się na czeski Najwyższy Urząd Kontroli, dopłaty do produkcji zielonej energii będą kosztować czeski budżet do 2030 r. w sumie 36 mld dolarów. Najwięcej środków pochłonie wsparcie dla farm fotowoltaicznych, które zdominowały czeski rynek OZE.
W latach 2011-2014 dopłaty do produkcji zielonej energii kosztowały Czechów ok. 5,5 mld dol.
Boom na elektrownie fotowoltaiczne W Czechach miał miejsce w 2010 r. Czeski rząd wprowadził wówczas wyjątkowo hojne dopłaty do produkcji energii słonecznej w instalacjach PV.
W efekcie, tylko w 2010 r. nasi południowi sąsiedzi zainstalowali ponad 1 GW systemów fotowoltaicznych. Po roku czeskie władze zaczęły ograniczać preferencje dla właścicieli nowych systemów PV, doprowadzając do zatrzymania się rozwoju czeskiego rynku PV. Ponadto, na właścicieli zbudowanych wcześniej instalacji PV nałożono retrospektywne opodatkowanie.
Wysokość taryf za sprzedaż energii z PV w Czechach dla inwestycji oddanych do użytku w 2010 r. wynosiła około 0,4-0,5 euro/kWh i była niemal dwukrotnie większa niż w innych krajach stosujących system taryf gwarantowanych (tzw. feed-in tariffs).
Mimo, że Czesi wycofali się z wysokich dopłat do produkcji zielonej energii, właściciele instalacji, które rozpoczęły produkcję energii w okresie obowiązywania wysokich stawek, mają nadal prawo do ich otrzymywania, co znacząco zwiększa koszty czeskiego systemu wsparcia dla OZE.
Zgodnie z przyjętym kilka lat temu przez czeskie władze systemem wsparcia dla PV, taryfy gwarantowane przysługują w niezmienionej wysokości przez 20 lat.
Czeski urząd kontroli zwraca uwagę, że o ile na wsparcie do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych idzie około 2/3 ogólnej wartości dopłat do OZE, o tyle udział PV w produkcji zielonej energii wynosi tylko około 22%.
gramwzielone.pl