SolarWorld przeciwko cłom na import szkła solarnego do UE

SolarWorld przeciwko cłom na import szkła solarnego do UE
JA Solar press

Największy w globalnej branży PV zwolennik karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych, czyli niemiecki producent paneli PV SolarWorld, tym razem sprzeciwił się przeprowadzeniu nowego dochodzenia mogącego doprowadzić do zwiększenia karnych ceł na import do Unii Europejskiej szkła solarnego „made in China”. 

Amerykański oddział SolarWorld najpierw zainicjował dochodzenie zakończone wprowadzeniem w 2012 r. karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych na import do USA chińskich paneli fotowoltaicznych, a następnie doprowadził do przeprowadzenia podobnego dochodzenia przez Komisję Europejską – również zakończonego wprowadzeniem protekcjonistycznych środków w zakresie importu chińskich paneli PV na teren UE-28, jednak nie tak bolesnych dla chińskich producentów jak cła amerykańskie. 

Później SolarWorld wielokrotnie wskazywał na łamanie przez Chińczyków zasad importu, co w przypadku USA zakończyło się niedawno decyzją amerykańskiego rządu zmierzającą do zwiększenia ceł na chińskie panele PV. 

REKLAMA

Tym bardziej zaskakująca wydaje się opinia wyrażona przez wiceprezesa SolarWorld Milana Nitzschke, który sprzeciwił się wznawianiu przez Brukselę dochodzenia mogącego doprowadzić do zwiększenia karnych ceł na import do UE chińskiego szkła solarnego służącego do produkcji paneli fotowoltaicznych. 

Jak powiedział wiceszef SolarWorld, o ile uruchomienie pierwszego dochodzenia w sprawie ceł na chińskie szkło solarne było uzasadnione, o tyle od tamtego czasu z rynku zniknęła połowa podaży i obecne zaopatrzenie w ten produkt nie jest w stanie zaspokoić występującego w UE popytu. 

REKLAMA

– Ta sytuacja czyni nowe dochodzenie absurdem – ocenił Milan Nitzschke. 

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska ponownie otworzyła dochodzenie antydumpingowe w zakresie importu szkła solarnego z Chin. Dochodzenie zostało wznowione na wniosek EU ProSun Glass – grupy europejskich producentów szkła solarnego, na których czele stoi firma Interfloat. 

Ponad rok temu Bruksela nałożyła karne, antydumpingowe cła na import do UE chińskiego szkła solarnego w wysokości 42,1%, przy czym producenci z Chin, którzy podjęli współpracę z Komisją Europejską, otrzymali stawki niższe. Najniższa stawka wyniosła 17,1% i otrzymała ją firma Henan Yuhua. 

Efekty nowego dochodzenia w sprawie ceł na import chińskiego szkła solarnego do UE powinny być znane do końca III kwartału br. 

gramwzielone.pl