Indie: 100 mld dolarów na projekty fotowoltaiczne do 2022
Indyjski rząd zwiększył ustalony wcześniej cel inwestycji OZE do roku 2022. Odpowiedzią na pojawiające sie coraz częściej przerwy w dostawach energii oraz braki energii w słabiej zelektryfikowanych częściach kraju ma być fotowoltaika.
Indyjska premier Narendra Modi ogłosiła cel inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Indiach na 100 mld dol. do roku 2022. Dzięki temu potencjał elektrowni PV w tym kraju ma wzrosnąć 33-krotnie – do 100 GW, a udział PV w indyjskim miksie energetycznym zwiększy się do 10%.
Jak zauważa Reuters, Indie mają dwa razy więcej słońca niż kraje europejskie, jednak czysta energia zaspokaja jak na razie tylko 1% ich zapotrzebowania na prąd, a problemy z funkcjonowaniem elektrowni węglowych powodują przerwy w dostawach energii, ograniczając wzrost gospodarczy.
Wcześniej indyjski rząd zadeklarował cel inwestycji wartych 100 mld dol. dla wszystkich rodzajów OZE. Teraz Delhi chce, aby takie fundusze przeznaczyć tylko na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne.
W ostatnich latach indyjski rząd wysyłał zagranicznym inwestorom sprzeczne sygnały. O ile Indie informują o ambitnych celach rozwoju PV już od kilku lat, jeszcze nie dawno chciały wprowadzić karne cła na import zagranicznych paneli fotowoltaicznych, co znacząco ograniczyłoby możliwości rozwoju energetyki słonecznej.
Teraz rząd Indii chce zaprosić do inwestowania w elektrownie fotowoltaiczne inwestorów z Chin, Japonii, USA czy UE, a plany uruchomienia fabryk paneli fotowoltaicznych w tym kraju mają m.in. chińscy potentaci Canadian Solar, JA Solar czy Jinko Solar, a także amerykańscy producenci SunEdison czy First Solar, którzy zaczynają ponadto realizację pierwszych, liczących po kilkadziesiąt MW projektów PV.
Jednak, jak wskazują zagraniczni inwestorzy, problemem w rozwoju projektów fotowoltaicznych w Indiach jest długotrwały i skomplikowany proces pozyskiwania terenów i pozwoleń.
Barierą w rozwoju projektów PV w Indiach jest też dostęp do taniego kapitału. W pokonaniu tego problemu mają pomóc m.in. zagraniczne państwowe fundusze. Przykładem takiego mechanizmu może być warte 1 mld dol. finansowanie projektów PV, w których zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne z USA, przez amerykański federalny bank eksportowy Export-Import Bank of the United States.
gramwzielone.pl