Petra Energia zbudowała domową instalację PV z magazynem energii
W listopadzie br. firma Petra Energia sp. z o.o. uruchomiła hybrydową instalację fotowoltaiczną o mocy 3,2 kW z magazynowaniem energii. Instalacja powstała na dachu garażu prywatnego inwestora w okolicach Warszawy.
Parametry instalacji:
-
Instalacja hybrydowa 1-fazowa
-
Bateria 16 modułów monokrystalicznych o łącznej mocy 3,2kW
-
Falownik hybrydowy IMEON 3,6kW jednofazowy
-
Zestaw 4 akumulatorów żelowych o pojemności 200Ah każdy połączonych szeregowo. Zgromadzona energia 9,6 kWh, energia dostępna 4,5 kWh, napięcie pracy 48V
-
Instalacja w układzie Wschód-Zachód.
Cel realizacji instalacji:
- Obniżenie kosztów energii elektrycznej
- Zapewnienie niezależnego źródła dostaw energii
Główne funkcje instalacji i wyzwania związane z jej realizacją:
Instalacja realizuje dwie główne funkcje:
- Dostarcza do gospodarstwa domowego czystą energię, redukując tym samym jego zapotrzebowanie o 1/3
- Zapewnia niezależne źródło energii w przypadku braku dostaw prądu.
Ze względu na charakter zużycia energii w obiekcie (dom mieszkalny) zdecydowano się na instalację w układzie wschód-zachód.
Przed przystąpieniem do montażu dokonano pomiaru zużycia energii na poszczególnych fazach w celu określenia wymagań dla instalacji (wielkość modułów oraz zastawu akumulatorów ) oraz identyfikacji odpowiedniej fazy do przyłączenia instalacji.
Wyboru fazy do przyłączenia instalacji dokonano biorąc pod uwagę, jakie odbiorniki są zasilane z poszczególnych faz.
Faza przyłączona do falownika zasila kluczowe elementy domu: lodówka, zamrażarka, piec CO i ciepłej wody, zasilanie bramy i drzwi garażowych. W momencie zaniku zasilania te elementy funkcjonują w domu normalnie. Ponadto energia dostarczana też będzie do części oświetlenia i gniazd zasilających.
W trakcie normalnego funkcjonowania sieci instalacja zasila dom na bieżąco a nadmiar energii gromadzi w akumulatorach. W godzinach od zmierzchu do świtu oddaje energię z akumulatorów. Jest skonfigurowana w ten sposób aby minimalizować pobór i oddawanie energii do sieci.
Falownik z osprzętem ochronnym oraz zestawem akumulatorów zainstalowany jest w pomieszczeniu garażowym (komórce) i zajmuje niewielką część pomieszczenia.
Uruchomienie i odbiór instalacji przez zakład energetyczny odbyło się 10 listopada i przebiegły bez problemów.
Instalacja dostarczy rocznie ok. 2 630 kWh energii, z czego ok 70-80% będzie wykorzystane na własne potrzeby (średni pobór energii na tej fazie to ok. 5kWh/dobę).
Zdjęcia z realizacji:
Petra Energia sp. z o.o., Paweł Janukanis
artykuł sponsorowany