Pierwsza aukcja dla PV w Brazylii. Jaką taryfę dostaną inwestorzy?

Pierwsza aukcja dla PV w Brazylii. Jaką taryfę dostaną inwestorzy?
SolarWorld press

W ramach brazylijskiego systemu aukcyjnego przeprowadzono pierwszą aukcję dedykowaną wyłącznie sektorowi fotowoltaicznemu. Mimo stosunkowo niskiej maksymalnej ceny za sprzedaż energii, którą zaproponowały brazylijskie władze, aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. 

Brazylijski regulator energetyczny ANEEL ogłosił, że maksymalna cena za sprzedaż energii dla farm fotowoltaicznych, które uzyskają licencję na podstawie pierwszej aukcji dedykowanej wyłącznie PV, wyniesie 105,69 USD/MWh.

Wcześniej brazylijskie władze zdecydowały też, że przyznają licencję na produkcję energii dla projektów fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 500 MW. 

REKLAMA

Po przeprowadzeniu aukcji okazało się, że zainteresowanie inwestorów znacząco przekracza ten potencjał. Do pierwszej brazylijskiej aukcji dla fotowoltaiki przystąpiło ponad 1 tys. inwestorów, którzy zgłosili projekty o łącznej mocy 26,29 GW. 

Ostatecznie brazylijskie władze wybrały do realizacji 31 projektów o łącznej mocy 889,7 MW. 

REKLAMA

Zwycięzcy pierwszej brazylijskiej aukcji dla PV uzyskają prawo do sprzedaży energii po stałej, gwarantowanej na 20 lat cenie wynoszącej 86,78 USD/MWh. 

Cena za energię z PV, którą zagwarantuje brazylijski rząd, wydaje się relatywnie niska, jednak opłacalność projektów PV w Brazylii podnosi dobre nasłonecznienie tego kraju wynoszące – w zależności od regionu – od ok. 1700 kWh/m2/rok nawet do ok. 2500 kWh/m2/rok. Dla porównania przeciętne nasłonecznienie w szerokości geograficznej Polski wynosi ok. 1000 kWh/m2/rok. 

Dodatkowo istotnym czynnikiem wpłwającym na opłacalność inwestycji jest koszt kapitału. Brazylijskie władze zapewniają inwestorom niskooprocentowane pożyczki z państwowego banku BNDES. Warunkiem ich otrzymania jest jednak wykorzystanie modułów fotowoltaicznych produkowanych w Brazylii. 

W efekcie wprowdzenia tego warunku, w ostatnich miesiącach kilku producentów modułów PV poinformowało o planach uruchomienia w Brazylii swoich fabryk. 

gramwzielone.pl