Aukcje dla fotowoltaiki w Rosji: chętni na 785 MW farm fotowoltaicznych
W Rosji odbyła się aukcja dla inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Zgłoszono projekty o łącznej mocy 785 MW.
Jednym z inwestorów, który chce budować w Rosji farmy fotowoltaiczne i zgłosił się w tym celu do aukcji, jest rosyjski fundusz Bright Capital Management współpracujący z rodzimym deweloperem Energy of the Sun. Fundusz chce zainwestować w budowę 6 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 90 MW do 10 mld rubli. Farmy fotowoltaiczne mają powstać do 2016 r.
W ubiegły miesiącu uruchomiono największą, zbudowaną dotąd w Rosji farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 5 MW. Instalacja powstała w południowej części Syberii, w Republice Ałtaju. W inauguracji największej farmy fotowoltaicznej w Rosji udział wziął prezydent Wladimir Putin. Wkrótce w Republice Ałtaju mają powstać kolejne inwestycje PV o mocy 45 MW.
Plany budowy farm fotowoltaicznych w Rosji ma m.in. należąca do koncernu Renova firma Avelar Energy, a także należąca do koreańskiego giganta LG spółka LG CNS.
Przed uruchomieniem farmy fotowoltaicznej w Republice Ałtaju łączny potencjał PV w Rosji wynosił zaledwie 2 MW.
Do tego dochodzi kilkaset MW farm fotowoltaicznych na Krymie, które powstały jednak jeszcze w ramach ukraińskiego systemu wsparcia dla OZE. Nowe władze Krymu deklarowały ostatnio możliwość przejęcia tych projektów przez wierzycieli, do których należą głównie rosyjskie banki.
Do 2020 r. Rosja chce mieć 6 GW odnawialnych źródeł energii, w tym 2 GW instalacji fotowoltaicznych. Na wsparcie dla OZE rosyjski rząd przeznaczy w ramach systemu aukcyjnego do końca tej dekady ok. 85 mld rubli.
Nagrodzone projekty w aukcjach przeprowadzonych w tym roku mają posiadać stopę zwrotu na poziomie 14%, a projektom nagrodzonym w aukcjach, które odbędą się w latach 2015-16 zostanie zapewniona stopa zwrotu wynosząca 12%.
Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego, nagradzane w aukcjach projekty muszą zakładać wykorzystanie większości komponentów wyprodukowanych w Rosji. Taka regulacja może być problemem dla deweloperów farm wiatrowych, ponieważ w Rosji nie istnieje przemysł wiatrowy. Rosyjskie firmy mogą natomiast o wiele szybciej uruchomić produkcję paneli fotowoltaicznych czy inwerterów. Avelar Energy w kwietniu br. porozumiał się z francuskim potentatem Schneider Electric w sprawie uruchomienia w Rosji produkcji inwerterów fotowoltaicznych.
gramwzielone.pl