Chiny: rekordowy wzrost sprzedaży polikrzemu
Chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że w pierwszej połowie tego roku sprzedaż polikrzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych wzrosła w Chinach aż o 145%. To kolejny sygnał wskazujący na ożywienie na rynku producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych.
Jak podała agencja Xinhua, sprzedaż polikrzemu w I połowie br. odnotowana przez chińskich producentów była wyższa o 145% w porównaniu do I połowy roku 2013, kiedy wyniosła ok. 9,58 mld CNY (ok. 1,6 mld USD).
Chińska agencja informacyjna podała też, że producenci polikrzemu z Chin w pierwszej połowie tego roku zanotowali zysk na poziomie 600 mln CNY.
W ubiegłym miesiącu chiński rząd podał, że w porównaniu do ubiegłego roku Chińczycy w pierwszej połowie br. podwoili potencjał linii do produkcji polikrzemu do 62 tys. ton.
Informacja o zwiększeniu sprzedaży polikrzemu w Chinach to kolejny sygnał wskazujący na poprawę koniunktury na rynku fotowoltaicznym.
W tym roku globalna branża PV ma zanotować znaczący wzrost instalowanych mocy. Bloomberg szacuje, że w 2015 roku na całym świecie przybędzie ok. 52 GW nowych instalacji PV, czyli ponad 7 razy więcej niż 5 lat temu, a w przyszłym – ok. 61 GW. W ubiegłym roku globalny potencjał PV powiększył się tymczasem o 40 GW.
Na tej koniunkturze skorzystają przede wszystkim producenci paneli fotowoltaicznych z Chin, którzy w ostatnich latach zdominowali rynek produkcji paneli PV.
W II kwartale br. czołowi chińscy producenci paneli fotowoltaicznych zwiększyli sprzedaż w porównaniu do I kwartału br. o 29%. To efekt wzrostu globalnego popytu na panele, za który odpowiada przede wszystkim rynek azjatycki.
W tym okresie chińskie moduły fotowoltaiczne trafiały przede wszystkim na rodzimy rynek chiński (29% sprzedaży), a także do USA (19,8%), Japonii (19,8%) i Europy (18%). Sprzedaż na pozostałych rynkach wyniosła 12,3%.
Według Bloomberga, obecnie nominalny globalny potencjał produkcji paneli PV wynosi ok. 70 GW, jednak w rzeczywistości jest on mniejszy niż sugeruje ta liczba. Wiele z linii produkcyjnych jest bowiem przestarzałych i wyłączonych z użytku. Bloomberg New Energy Finance szacuje, że sprawne linie produkcyjne dają w ujęciu globalnym w sumie ok. 59 GW.
gramwzielone.pl