Grupa Azoty coraz bliżej realizacji projektu solarnego o mocy 270 MWp
Największy koncern chemiczny w Polsce zamierza nabyć 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Solarfarm Brzezinka. W tym celu Grupa Azoty ustaliła kluczowe warunki transakcji z VSB Holding GmbH i Januszem Franciszkiem Siemieńcem.
Dokument (term sheet) ustalony przez Grupę Azoty ze sprzedającymi określa kluczowe warunki transakcji dotyczące nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Solarfarm Brzezinka, która rozwija projekt budowy ogromnej elektrowni fotowoltaicznej.
Transakcja prowadzona jest od lipca br., kiedy Grupa Azoty zawarła umowę o prowadzenie negocjacji (z klauzulą wyłączności) dotyczących potencjalnego nabycia 100 proc. udziałów w Solarfarm Brzezince. Podpisana wówczas umowa stanowiła o potencjalnej współpracy stron transakcji przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej Brzezinka o mocy około 270 MWp.
– Ustalenie kluczowych warunków transakcji potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej finalizacji umowy, która umożliwi nabycie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm. Oczywiście musi zostać to poprzedzone wypełnieniem kluczowych warunków zapisanych w umowie. Nie mam wątpliwości, że inwestycja przybliży nas do realizacji celów zapisanych w naszym strategicznym projekcie „Zielone Azoty”, w którym wskazujemy projekty z obszaru OZE jako jedną z dróg naszej transformacji klimatyczno-energetycznej – mówi Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA, prezes zarządu Grupy Azoty Energia.
Inwestycja za prawie ćwierć miliarda euro
Farma słoneczna Brzezinka zlokalizowana będzie w Brzezince i Sycowie, a jej planowana moc zainstalowana to co najmniej 270 MWp. Budowa elektrowni PV wraz z infrastrukturą towarzyszącą ma się odbyć w formule „pod klucz”, w formie kontraktu EPC, który ma zostać zawarty przez Solarfarm z podmiotem z grupy VSB – VSB Energie Odnawialne Polska – jako generalnym wykonawcą.
Szacowana całkowita wartość inwestycji wyniesie około 240 mln euro.
Jak informuje Grupa Azoty, zawarcie term sheet nie tworzy żadnego zobowiązania do zawarcia transakcji i nie jest wiążące dla stron. Według postanowień dokumentu realizacja transakcji nastąpi poprzez zawarcie przez Grupę Azoty przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży dotyczącej przyszłego nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Solarfarm.
Następnym krokiem ma być nabycie udziałów na podstawie umowy sprzedaży w pierwszym półroczu 2024 roku przez Grupę Azoty lub inną spółkę z grupy kapitałowej – pod warunkiem dostosowania warunków technicznych, a także uzyskania pozwoleń na budowę elektrowni.
Więcej na tema zielonej strategii koncernu chemicznego w artykule: Grupa Azoty postawi ogromną farmę fotowoltaiczną dzięki przejęciu.
[Artykuł edytowany]
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.