Energynat Solutions zbuduje elektrownię PV dla producenta opakowań
Farma fotowoltaiczna, którą Energynat Solutions zbuduje dla Schumacher Packaging, ma osiągnąć moc 2 MW i produkować energię na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Inwestycja powstanie w województwie kujawsko-pomorskim.
Producent opakowań z tektury falistej i litej Schumacher Packaging zlecił spółce Energynat Solutions zbudowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 MW. Elektrownia solarna powstanie w Polednie, w powiecie świeckim, na gruncie położonym w sąsiedztwie fabryki Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz.
– Instalacja PV dla Schumacher Packaging to projekt realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadaniem, którym rozpoczęliśmy naszą współpracę, było sporządzenie koncepcji budowy instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskanie wszelkich wymaganych zgód, pozwoleń oraz warunków jej przyłączenia do sieci elektroenergetycznej – mówi Ernest Waś, prezes Energynat Solutions.
– W drugim kwartale 2023 roku przystąpimy do właściwych prac instalacyjnych. Do budowy farmy zostaną wykorzystane dwustronne moduły marki Jinko Solar wykonane w technologii N-Type Bifacial, gwarantujące wyższe uzyski, a tym samym i wyższe oszczędności – zapowiada Waś.
Według szacunków w perspektywie 20 lat instalacja PV wygeneruje oszczędności na poziomie nawet 50 mln zł.
Cel: 40 MW
Zakończenie budowy 2-MW elektrowni PV w Polednie – która będzie pierwszym z kilku etapów w procesie realizacji całego systemu OZE dla Schumacher Packaging – zaplanowano na jesień 2023 roku. Spółki zapowiadają możliwość kontynuowania współpracy przy kolejnych inwestycjach w latach 2023 i 2024.
– W roku 2022 nasza firma rozpoczęła znaczącą ofensywę w zakresie modernizacji zakładów produkcyjnych i inwestycji w energię z OZE. W Polsce i Niemczech realizujemy obecnie budowę kilku niezwykle nowoczesnych parków energetycznych, składających się z paneli słonecznych i turbin wiatrowych o łącznej mocy 10 MW. Te w niedalekiej przyszłości planujemy rozbudować do 40 MW – mówi Paweł Liberkowski, koordynator ds. efektywności energetycznej w Schumacher Packaging.
– Inwestycja w fotowoltaikę to dla nas ważny krok na drodze do pełnej redukcji emisji CO2 wynikającej z naszej działalności oraz szansa na optymalizację kosztów związanych z energią elektryczną. Do współpracy nieprzypadkowo wybraliśmy firmę Energynat Solutions, która specjalizuje się w projektach z obszaru transformacji energetycznej, realizowanych dla dużego biznesu – dodaje Liberkowski.
Energynat Solutions to należąca do Grupy Energynat spółka specjalizująca się w fotowoltaice dla firm i jednostek samorządu terytorialnego oraz świadczeniu usług związanych z obrotem energią.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.