Korzystne zmiany dla OZE w projekcie ustawy o planowaniu przestrzennym
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uwzględniło część postulatów branży energetyki odnawialnej i ma wprowadzić zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wcześniej rynek OZE alarmował, że przepisy, które przygotowuje resort rozwoju, mogą spowolnić budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) odniosło się do ponad 1200 uwag zgłoszonych na etapie konsultacji projektu nowelizacji o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Część uwag uwzględniono, w tym te zgłoszone przez przedstawicieli rynku energetyki odnawialnej.
Bezterminowa decyzja o warunkach zabudowy
Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group, wskazuje, że z listy uwag do projektu nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym, opublikowanych przez resort rozwoju, wynika, że w ostatecznej wersji projektu pozostawione zostanie bezterminowe działanie decyzji o warunkach zabudowy, na czym zależało inwestorom.
Jak podkreśla ekspert RRJ Group, o ile pierwotne propozycje mogły drastycznie ograniczyć budowę OZE z uwagi na powiązanie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MZPZ), o tyle dzięki doprecyzowaniu i uwzględnieniu uwag zgłoszonych w czasie konsultacji projekt nowelizacji w nowym kształcie powinien umożliwić odblokowanie procesów inwestycyjnych.
Budowa możliwa bez MPZP
Resort rozwoju uwzględnił wprowadzenie przepisu, który w okresie do wejścia w życie MPZP będzie dopuszczał lokalizację wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a także innych OZE (nieobjętych przepisami szczególnymi) na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, oczywiście wydawanej w zgodzie z zapisami planu ogólnego gminy. Inwestycje takie nie będą więc wymagały oczekiwania na uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
– Przede wszystkim odblokuje to procesy inwestycyjne na terenach rolniczych, oczywiście chroniąc te obszary, które podlegają ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych – wyjaśnia Radosław Jodko. – Oczywiście, jeśli w dalszym procesie legislacyjnym nie dojdzie do zmian – zaznacza.
W projekcie mowa jest także o biogazowniach, szczególnie na terenach rolniczych, których lokalizacja ma jednak uwzględniać istniejącą działalność. – Kluczowe jednak – zwłaszcza z punktu widzenia inwestycji – są zapisy dotyczące OZE powiązane z decyzjami o warunkach zabudowy – dodaje ekspert.
Konieczne ułatwienia dla OZE
Radosław Jodko podkreśla, że sprawa ułatwień dla projektów OZE ma w tej chwili kluczowe znaczenie również dla planów inwestycyjnych. Nie tylko dlatego, że wpisuje się w strategię firm dotyczącą zrównoważonego rozwoju, ale także z powodu kryzysu energetycznego.
– Na rynku nieruchomości przemysłowych obserwujemy już w Europie zawieranie takich partnerstw, które mają zadbać także o masowe możliwości instalacji choćby paneli fotowoltaicznych. Ten trend będzie się rozszerzał i z pewnością będziemy tu widzieć sporo dynamicznych zmian. Prawo musi nadążać za technologią i za potrzebami związanymi z redukcją śladu węglowego – komentuje ekspert ds. inwestycji RRJ Group.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.