Nowa dachówka solarna „made in Germany”
Niemiecki producent dachówek Creaton we współpracy z firmą Autarq zaprojektował nową dachówkę solarną. Jak zapewnia, jest ona łatwa w instalacji i współpracuje ze wszystkimi popularnymi falownikami fotowoltaicznymi.
Rezultatem współpracy niemieckiej firmy Creaton wytwarzającej dachówki ceramiczne z producentem dachówek solarnych Autarq jest nowy produkt o nazwie Creaton PV-Autarq. Bazuje on na gładkiej dachówce ceramicznej Creaton Domino. To właśnie ona stanowi nośnik dla małych monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych dostarczanych przez Autarq.
Parametry dachówki solarnej
Cześć solarna jest pokryta szkłem hartowanym o grubości 3,2 mm. Pojedyncza dachówka ma moc 10 Wp i charakteryzuje się gęstością mocy na poziomie 120 W/m2. Z reguły na 1 m2 wykorzystuje się 12 dachówek. System solarny, zdaniem producenta, ma tracić maksymalnie około 0,5 proc. wydajności rocznie.
Dachówka solarna może pracować w zakresie temperatur od -40 do +85 st. C. Wytrzymałość mechaniczna pojedynczej sztuki jest na poziomie charakterystycznym dla większości dostępnych na rynku standardowych paneli fotowoltaicznych i wynosi 5400 Pa.
Trwałość i bezpieczeństwo produktu zostały potwierdzone poprzez uzyskanie zgodności z normami IEC 61215 oraz IEC 61730. Dachówka Creaton PV-Autarq jest objęta 25-letnią gwarancją.
Łatwy montaż
Poszczególne płytki łączone są w sposób szeregowy, a całe okablowanie schowane jest pod powierzchnią dachówki. Producent podkreśla prosty sposób montażu, który powinien być zrozumiały również dla osoby bez wykształcenia elektrycznego.
Creaton PV-Autarq można kupić za pośrednictwem firm dekarskich. System jest instalowany przez dekarzy przy wparciu technicznym zespołu Autarq Academy.
Co ciekawe, Autarq na swojej stronie podaje informację, że dachówki Creaton PV-Autarq mogą spełniać wymagania konserwatorów budynków, co umożliwiłoby dostarczanie zielonej energii za pośrednictwem tej technologii również do budynków poddanych szczególnej ochronie.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.