PGE ma tracić na prosumentach dziesiątki milionów złotych

PGE ma tracić na prosumentach dziesiątki milionów złotych
fot. Pixabay

Polska Grupa Energetyczna w najnowszym raporcie finansowym informuje, jaki wpływ na jej działalnośća konkretnie na działalność jej sprzedawcy energii, czyli spółki PGE Obrótmają generować rozliczenia z prosumentami korzystającymi z systemu opustów.

W najnowszym raporcie finansowym Polskiej Grupy Energetycznej za pierwsze półrocze 2022 roku znajdziemy informacje o zawiązaniu rezerwy w związku z rozliczeniami, które spółka PGE Obrót prowadzi z prosumentami korzystającymi z systemu opustów.

PGE przypomina, że wpływ rozliczeń z prosumentami na jej działalność znacząco wzrósł od 2021 roku, kiedy wyraźnie zaczęła rosnąć liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowanych w dużej mierze z dofinansowaniem z programu Mój Prąd.

REKLAMA

Grupa przypomina w raporcie dane Agencji Rynku Energii, zgodnie z którymi moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wzrosła do 7,67 GW w 2021 roku – wobec 3,96 GW na koniec 2020 roku – i była to zasługa głównie inwestycji poczynionych przez prosumentów.

System opustów generuje straty dla PGE?

Instalacje prosumenckie, które zostały zgłoszone do przyłączenia do 31 marca 2022 roku, rozliczane są w ramach mechanizmu opustów wpisanego do ustawy o odnawialnych źródeł energii. PGE zapewnia w raporcie, że ten system rozliczeń prosumentów „generuje straty dla sprzedawcy zobowiązanego (tj. PGE Obrót SA) tym większe, im większy procent energii elektrycznej wprowadzonej do sieci prosument lub spółdzielnia energetyczna może skompensować zużyciem własnym”.


„Tym samym dla energii pobranej z sieci prosument nie ponosi zmiennych kosztów usług dystrybucyjnych. Natomiast spółka obrotu, która jest jedynie pośrednikiem w sprzedaży usług dystrybucyjnych, musi odprowadzić pełną opłatę za pobraną przez prosumenta energię elektryczną do Operatora Sieci Dystrybucyjnej” – czytamy w raporcie PGE. 

„Spółki obrotu, pomimo iż nie prowadzą działalności w zakresie usług dystrybucyjnych, są obarczone kosztami z nimi związanymi z uwagi na to, iż są stroną umowy kompleksowej z odbiorcą” – informuje PGE.

Przejście na net-billing a wyniki finansowe

PGE odnosi się ponadto do wpływu na jej wyniki nowego systemu rozliczeń prosumentów – net-billingu. Mogą z niego korzystać prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku. Na ten system mogą też przejść prosumenci korzystający wcześniej z opustów.

Po trwającym od początku kwietnia do końca czerwca okresie przejściowym, kiedy prosumenci objęci net-billingiem korzystali tymczasowo jeszcze z opustów, od 1 lipca są oni już rozliczani według nowego systemu, czyli sprzedają energię do sieci po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca (za energię wprowadzoną do sieci we wrześniu obowiązuje cena przekraczająca nawet ponad 1000 zł/MWh).

PGE informuje, że w net-billingu wypracowaną nadwyżkę prosument ma odbierać w ciągu roku, ale ze wszystkimi opłatami zgodnie z taryfą sprzedawcy, a więc płaci też opłaty za dystrybucję (wcześniej obciążające sprzedawców energii). Jeśli po roku uzyska nadpłatę, to nie wypłaci więcej niż 20 proc. wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu, którego ta nadpłata dotyczy.

REKLAMA

Grupa zaznacza w raporcie, że mimo wdrożenia nowego systemu rozliczeń prosumentów „konieczność respektowania prawa prosumenta do korzystania z systemu rozliczeń opartego o net-metering [opusty – red.] zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami ustawy o odnawialnych źródłach energii przez okres 15 lat generuje dalsze straty PGE Obrót”.

Z tego powodu w raporcie finansowym za pierwsze półrocze PGE zdecydowało się na zawiązanie rezerwy na umowy rodzące zobowiązania w rozumieniu MSR 37 w wysokości 37 mln zł.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

„Rezerwa została rozpoznana na straty przewidziane na 2022 rok, to jest okres, w którym można w wiarygodny sposób przewidzieć poziom kształtowania się cen energii” – ocenia PGE.

Ponad 1,1 mln prosumentów

Zgodnie z ostatnimi danymi Agencji Rynku Energii do końca lipca 2022 roku w Polsce przyłączonych do sieci zostało już ponad 1,117 mln mikroinstalacji, których łączna moc przekraczała 8,1 GW. W tym 99,9 proc. mikroinstalacji bazuje na technologii fotowoltaicznej.

Zdecydowanie najwięcej mikroinstalacji jest przyłączonych do sieci dwóch spółek dystrybucyjnych – PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.