Nestle Polska zasili swoje zakłady energią z fotowoltaiki

Nestle Polska zasili swoje zakłady energią z fotowoltaiki
fot. Nestle

Nestle Polska podpisała umowę z funduszem GoldenPeaks Capital na odbiór energii elektrycznej z elektrowni słonecznych. Niedługo jedna trzecia zapotrzebowania na energię polskich fabryk Nestle będzie pokrywana z farm fotowoltaicznych.

Kontrakt podpisany przez polski oddział Nestle i fundusz GoldenPeaks Capital zakłada dostarczanie rocznie 44 GWh energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki. Energia ma być pozyskiwana z 22 farm PV zlokalizowanych w północno-zachodniej i zachodniej części Polski. Będzie zasilała przez kolejne lata polskie fabryki Nestle.

Pochodzący ze słońca prąd będzie zasilał wszystkie nasze fabryki w Polsce: w Kaliszu, Kargowej, Toruniu, Lubiczu, Nałęczowie, Nowej Wsi Wrocławskiej i Rzeszowie – mówi Artur Jankowski, prezes zarządu Nestle Polska.

REKLAMA

Pierwsze dostawy prądu w ramach umowy PPA zaczęły się na przełomie sierpnia i września br.

 

– Inwestycja w odnawialne źródła energii ma dla nas strategiczne znaczenie. To oczywiście element dywersyfikacji dostaw i źródeł energii, bo już wcześniej wszystkie lokalne fabryki korzystały z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, nabywanej u autoryzowanych dostawców, z gwarancją pochodzenia w postaci odpowiednich certyfikatów – wyjaśnia Jankowski.

Dążenie do zeroemisyjności

Kolejne przedsiębiorstwa aktywne na polskim rynku podejmują decyzję o korzystaniu z energii ze źródeł odnawialnych w ramach umów PPA. Jest to jeden z elementów przyjmowanych strategii dążenia do zeroemisyjności.

REKLAMA

Nestlé w skali globalnej podejmuje kroki, które do 2030 roku pozwolą nam ograniczyć emisję CO2 o połowę i osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku – deklaruje Artur Jankowski.

W ostatnim czasie Saint-Gobain w Polsce i Tion Renewables AG poinformowały o podpisaniu długoterminowej umowy PPA. Przewiduje ona, że całość energii elektrycznej produkowanej przez polskie lądowe farmy wiatrowe Tion Renewables (20 turbin o mocy zainstalowanej około 52 MW) będzie sprzedawana na rynku i wirtualnie rozliczana po stałej cenie z Saint-Gobain.

Zawarty 15-letni kontrakt ma pozwolić Saint-Gobain na pokrycie prawie 45 proc. zapotrzebowania firmy na energię elektryczną w naszym kraju. Francuski koncern wyznaczył sobie cel osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

W maju br. także Axpo Polska zawarła umowy PPA z firmami Mirova Eolska i Uriel Renovables – na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych w Białym Borze i Dębnicy Kaszubskiej. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie około 165 MW. Umowy obowiązywać będą do końca 2024 roku.

Rosnący rynek umów PPA

Jak informuje w swoim raporcie fundacja RE-Source Poland Hub, umowy PPA od kilku lat zyskują na znaczeniu. W Europie rynek umów PPA wzrósł w 2021 roku o 55 proc. Ich skumulowana wartość zwiększyła się z 12 GW w 2020 roku do ponad 18,5 GW w 2021 roku.

Model ten funkcjonuje w 14 państwach europejskich, w tym w Polsce. Na koniec 2021 roku liderami były: Hiszpania (umowy na 4,2 GW), Szwecja (2,8 GW), Norwegia (2,1 GW), Niemcy (1,8 GW) i Wielka Brytania (1,6 GW).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.