Wyraźny spadek w inwestycjach prosumenckich
Z najnowszego raportu na temat przyłączeń mikroinstalacji prosumenckich w Polsce, obejmującego dane na koniec lipca 2022 roku, wynika, że w lipcu wyraźnie spadła liczba nowych prosumentów w stosunku do przyłączeń zrealizowanych we wcześniejszych miesiącach.
Agencja Rynku Energii (ARE) przedstawiła raport z kluczowymi danymi z krajowego systemu elektroenergetycznego na koniec lipca 2022 roku. Wynika z niego, że w naszym kraju przyłączonych było wówczas do sieci już 1 117 465 mikroinstalacji, których łączna moc wyniosła 8109,1 MW (99,9 proc. mikroinstalacji w Polsce to fotowoltaika).
Liczba ponad 1,1 mln prosumentów wygląda imponująco – zwłaszcza gdy porównamy ją ze stanem sprzed roku, kiedy w Polsce było jeszcze 636,3 tys. prosumenckich mikroinstalacji. Jednak gdy przyjrzymy się danym za ostatnie miesiące, w lipcu widać wyraźne spowolnienie w liczbie przyłączanych mikroinstalacji.
Regularny spadek przyłączeń
Porównanie danych z końca lipca i czerwca pokazuje, że wzrost liczby mikroinstalacji odnotowanych przez Agencję Rynku Energii w lipcu był zdecydowanie niższy od zanotowanego we wcześniejszych miesiącach – nawet w pierwszych miesiącach po wdrożeniu systemu rozliczeń w formie net-billingu.
Z danych ARE wynika, że w lipcu przybyło 11 504 mikroinstalacji prosumenckich o łącznej mocy 116,41 MW, podczas gdy miesiąc wcześniej – w czerwcu – przybyło 22 061 mikroinstalacji, których łączna moc wyniosła 192,4 MW. W maju natomiast liczba mikroinstalacji wzrosła o 23 975, co dało 139,76 MW nowych mocy.
Kwietniowy rekord
W kwietniu br. z kolei – a więc w pierwszym miesiącu obowiązywania nowego systemu rozliczeń w formie net-billingu – ARE odnotowała przyrost wolumenu mikroinstalacji aż o 93 574. Ich moc wyniosła 745,17 MW.
Rekordowy wynik z kwietnia wynikał z faktu uwzględniania w raportach operatorów przyłączeń mikroinstalacji zrealizowanych jeszcze w ramach systemu opustów, do którego mogli wejść prosumenci zgłaszający przyłączenie do końca marca br. i który był postrzegany jako znacznie korzystniejszy niż mechanizm net-billingu wdrożony dla prosumentów zgłaszających przyłączenie od początku kwietnia.
Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca br., mogą korzystać wyłącznie z rozliczeń w formie net-billingu jeśli chodzi o nadwyżki energii wprowadzanej do sieci. Podstawą rozliczeń w tym systemie jest hurtowa cena energii z wcześniejszego miesiąca. Ponieważ ceny energii na giełdzie ostatnio mocno poszły w górę, wzrosła również atrakcyjność net-billingu – wbrew wcześniejszym obawom inwestorów i rynku prosumenckiego.
Więcej o cenach za energię, które aktualnie mogą uzyskać prosumenci rozliczający się w net-billingu, w artykule: Prosumenci sprzedadzą energię za ponad 1000 zł/MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.