Właściciel farm fotowoltaicznych skorzystał na wzroście cen energii
Dzięki modelowi zakładającemu sprzedaż energii na giełdzie, bez systemu wsparcia czy długookresowych umów z odbiorcami, deweloper i operator elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy wyraźnie korzysta na rosnących hurtowych cenach energii i notuje duży wzrost przychodów. Spółka właśnie rozpoczyna budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej, z której energia będzie sprzedawana na giełdzie.
Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie grupa Photon Energy poinformowała, że w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku jej przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przekroczyły wartość przychodów za cały 2021 rok.
Portfel własny elektrowni fotowoltaicznych Grupy Photon Energy o mocy 91,9 MWp wygenerował w sierpniu najwyższe miesięczne przychody ze sprzedaży energii elektrycznej w historii. Wolumen produkcji energii na poziomie 12,96 GWh był wprawdzie o 11,9 proc. mniejszy od czerwcowego rekordu (14,71 GWh), jednak oznaczał wzrost o 11,7 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 roku.
Rosnące ceny energii elektrycznej pozwoliły na zwiększenie przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej do 5,948 mln euro, co stanowiło wzrost o 6,9 proc. w porównaniu z rekordowymi przychodami w lipcu 2022 roku oraz o 160 proc. w ujęciu r/r.
W lipcu i sierpniu 2022 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży energii elektrycznej w łącznej wysokości 11,513 mln euro, co stanowi wzrost o 131,7 proc. w stosunku do 4,967 mln euro przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej w lipcu i sierpniu 2021 roku.
Przychody w dwóch pierwszych miesiącach w trzecim kwartale były już o 75,3 proc. wyższe od przychodów całego trzeciego kwartału zeszłego roku i o 5 proc. wyższe od przychodów odnotowanych w drugim kwartale 2022 roku (10,963 mln euro), który był dotychczas rekordowy dla Photon Energy.
Narastająco od początku roku spółka wyprodukowała 93,501 GWh energii elektrycznej – wobec 71,236 GWh rok temu (wzrost o 31,3 proc.). Posiadając 83 proc. portfela własnych elektrowni sprzedających energię elektryczną po cenach rynkowych, spółka osiągnęła w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku przychody w wysokości 27,251 mln euro w porównaniu z 19,402 mln euro za cały 2021 rok. Stanowi to wzrost o 40,5 proc. w porównaniu do całorocznych przychodów z energii elektrycznej w 2021 roku.
– Sytuacja na rynku energii w 2022 roku w pełni potwierdza słuszność przyjętej strategii handlowej dla naszego portfela własnych elektrowni i pozwala, aby znacząca dźwignia operacyjna w naszej działalności stała się jeszcze bardziej widoczna – komentuje Georg Hotar, CEO Grupy Photon Energy.
– Sierpniowe przychody potwierdziły także zasadność niedawnej aktualizacji prognozy finansowej na 2022 rok dotyczącej skonsolidowanych przychodów spółki, z wcześniej prognozowanych 65 mln euro do 85 mln euro (wzrost o 133,8 proc. r/r) oraz EBITDA z wcześniej oczekiwanych 18 mln euro do 24 mln euro (wzrost 150,4 proc. r/r) – dodaje Georg Hotar.
Ceny kontraktów terminowych na energię elektryczną na giełdzie EEX na 2023 rok na Węgrzech i w Rumunii, dwóch głównych rynkach spółki, wynoszą około 550 euro/MWh dla kontraktu BASE i 730 euro/MWh dla kontraktu PEAK, co oznacza doskonałe perspektywy rozwoju Grupy Photon Energy w przyszłym roku.
Kolejna inwestycja
Od momentu powstania w 2008 roku Photon Energy zbudował i uruchomił elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100 MWp i ma w swoim portfolio elektrownie o łącznej mocy 91,9 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy ponad 892 MWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi serwisowe dla elektrowni PV o mocy ponad 280 MWp.
Obecnie Photon Energy rozpoczyna budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej w Rumunii. Położona w pobliżu Săhăteni w okręgu Buzău elektrownia osiągnie moc 7,1 MWp, zajmować będzie 10 hektarów nieużytków i zostanie wyposażona w około 12,7 tys. modułów fotowoltaicznych.
Moduły typu bifacial będą zamontowane na trackerach jednoosiowych i będą dostarczać do sieci około 11,4 GWh energii odnawialnej rocznie. Wyprodukowana energia będzie sprzedawana na zasadach rynkowych, bez wsparcia rządowego lub umowy zakupu energii z odbiorcą końcowym.
Nowa farma fotowoltaiczna ma rozpocząć pracę jeszcze w tym roku. Po jej uruchomieniu Photon Energy będzie posiadał 95 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 120 MWp, z czego energia wyprodukowana przez instalacje o mocy aż 104 MWp sprzedawana będzie na zasadach rynkowych, tj. bez żadnego wsparcia państwa.
Grupa Photon Energy realizuje obecnie projekty fotowoltaiczne w Rumunii o łącznej mocy 242,8 MWp, z czego 28,3 MWp jest w budowie. Jednocześnie do rozpoczęcia prac gotowe są kolejne projekty o mocy 3,6 MWp.
Photon liczy, że pozostała część projektów deweloperskich w Rumunii zostanie zbudowana i oddana do użytku w 2023 i 2024 roku, a zatem rynek rumuński znacząco przyczyni się do osiągnięcia celu spółki, jakim jest rozszerzenie portfela IPP do co najmniej 600 MWp na całym świecie do końca 2024 roku.
Nie tylko energia
Druga, rozwojowa linia biznesowa grupy – Photon Water – ma zapewniać rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i remediacji, a także rozwój i zarządzanie studniami i innymi zasobami wodnymi.
Photon Energy N.V., spółka holdingowa Grupy Photon Energy, jest notowana na Giełdach Papierów Wartościowych w Warszawie, Pradze i Frankfurcie. Siedziba firmy znajduje się w Amsterdamie, z biurami w całej Europie i Australii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.