Agrofotowoltaika: 1 mln euro za hektar

Agrofotowoltaika: 1 mln euro za hektar
BayWa

W Europie zaczynają powstawać pierwsze elektrownie fotowoltaiczne na gruntach, na których jednocześnie prowadzone są uprawy. Jedną z największych tego typu inwestycji zrealizował w Holandii niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa.

Holenderska firma GroenLeven należąca do grupy BayWa wybudowała swoją pierwszą dużą elektrownię agrofotowoltaiczną w Babberich w pobliżu granicy niemiecko-holenderskiej. Moc działającej od dwóch lat instalacji wynosi 2,67 MW.

Panele fotowoltaiczne położono na zadaszeniach zajmujących 3,2 hektara. Wykorzystano ponad 10,2 tys. paneli fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 250 W, charakteryzujących się 35-proc. transparentnością. Moduły współpracują z falownikami Huawei o jednostkowej mocy 60 kW. Dotychczasowym efektom pracy tej instalacji przyjrzeli się dziennikarze francuskiej edycji PV Magazine.

REKLAMA

Koszt inwestycji w instalację agrofotowoltaiczną wyniósł niemal 1 mln euro w przeliczeniu na hektar. Daje to około 1,15 euro/W. To istotnie wyższy koszt niż w przypadku tradycyjnej farmy fotowoltaicznej, której CAPEX wyniósłby – według PV Magazine – około 0,5-0,8 euro/W.

 

Uzyski energii, które do tej pory odnotował GroenLeven, wynoszą średnio około 2,4 GWh energii elektrycznej rocznie. Energia w całości jest oddawana do sieci elektroenergetycznej po bardzo korzystnej taryfie wynoszącej około 110–120 euro/MWh.

REKLAMA

Korzyści z agroPV

Benefity ze współpracy z GroenLeven ma również właściciel plantacji. Pod panelami fotowoltaicznymi uprawiane są maliny – zysk z upraw wynoszących około 200 ton rocznie sięga około 70–80 tys. euro w przeliczeniu na hektar. Waga upraw pod panelami jest zbliżona do upraw prowadzonych pod foliowymi tunelami. Owoców jest mniej, ale są większe.

Ponadto właściciel plantacji ma podpisaną umowę dzierżawy z GroenLeven, która stanowi dla niego dodatkowe źródło dochodu. 

Dla właściciela upraw dodatkową korzyścią jest obniżone zużycie wody. Badacze z uniwersytetu w Wageningen obliczyli, że od uruchomienia instalacji fotowoltaicznej konsumpcja wody na plantacji została zmniejszona o 23 proc.

Kolejna korzyść to pozytywny wpływ zadaszenia fotowoltaicznego na panujące na plantacji temperatury – zwłaszcza w okresach upałów. W porównaniu do stosowanych wcześniej foliowych tuneli konstrukcja fotowoltaiczna, którą wykonał GroenLeven, zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Holenderscy badacze zmierzyli, że temperatury pod panelami w czasie upałów były przeciętnie o 6 st. C niższe. W dodatku fotowoltaiczna konstrukcja zapewnia mniejsze wahania temperatur w zimie, co również korzystnie wpływa na uprawy.

Dla właściciela plantacji nowe konstrukcje to także mniej pracy – tradycyjne tunele foliowe trzeba po sezonie zwijać, a także wymieniać co 6 lat. Dodatkowej pracy i kosztów nie ma w części upraw pokrytej panelami. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.