Prosumenci sprzedadzą energię za ponad 1000 zł/MWh
O osiągnięciu takiej ceny wytwórcy energii odnawialnej jeszcze niedawno mogli tylko marzyć. Tymczasem wartość energii wprowadzonej do sieci w tym miesiącu przez prosumentów, którzy rozpoczęli działalność w systemie net-billingu, wyniesie nawet ponad 1000 zł/MWh.
Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, który w ostatnich miesiącach obserwujemy na Towarowej Giełdzie Energii, to powód do zmartwień dla odbiorców, którzy z czasem odczują go w postaci wyższych rachunków za energię.
Jednak ten wzrost jest korzystny dla odbiorców będących jednocześnie wytwórcami energii w mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii, którzy rozliczają się w systemie net-billingu.
Ten system, obejmujący prosumentów zgłaszających przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, był wcześniej postrzegany jako mniej opłacalny od systemu opustów, z którego nadal mogą korzystać starsi prosumenci.
Tymczasem rosnące giełdowe ceny energii znacznie poprawiły rentowność inwestycji w mikroinstalacje rozliczane w systemie net-billingu.
Podstawą tych rozliczeń jest rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) – tę stawkę publikuje co miesiąc Operator Informacji Rynku Energii (OIRE). Jego zadania wypełnia operator krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie po 31 marca, w okresie przejściowym – od początku kwietnia do końca czerwca – korzystali jeszcze z opustów, natomiast w net-billingu jest rozliczana energia wprowadzana przez nich do sieci po 30 czerwca.
Coraz wyższe ceny energii
Podana pierwszy raz przez PSE rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) za czerwiec – będąca podstawą wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci przez prosumentów w lipcu – wyniosła 659,29 zł/MWh (później PSE skorygował tę cenę do 648,16 zł/MWh).
W ubiegłym miesiącu było to już 796,27 zł/MWh (przed korektą 799,79 zł/MWh), a z informacji podanych teraz przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego wynika, że wartość energii będąca podstawą rozliczeń za energię wprowadzoną do sieci we wrześniu wynosi 1023,42 zł/MWh.
Prosumentom korzystającym z net-billingu przysługuje wsparcie w postaci gwarantowanej wartości energii zgodnie z indeksem RCE na 15 lat, czyli w takim samym okresie jak prosumentom rozliczającym się w systemie opustów (od połowy 2024 r. podstawą rozliczeń w net-billingu stanie się nie średnia cena z poprzedniego miesiąca, ale średnia cena godzinowa).
15-letni okres wsparcia ewentualnie zostanie pomniejszony o czas, w którym prosument rozliczający się w net-billingu korzystał w okresie przejściowym z rozliczeń w systemie opustów (w drugim kwartale 2022 roku).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.