Polska fotowoltaika ustanowiła nowy rekord
Rekordy generacji energii z fotowoltaiki są osiągane z reguły wiosną, kiedy dużemu nasłonecznieniu towarzyszą jeszcze relatywnie niskie, korzystne dla paneli PV, temperatury. Jednak w przypadku elektrowni fotowoltaicznych w Polsce nie musieliśmy czekać na nowy rekord produkcji energii do kwietnia czy maja przyszłego roku. Został osiągnięty przedwczoraj.
W środę 7 września po godznie 12 zainstalowane w Polsce elektrownie fotowoltaiczne pracowały z notowaną przez operatorów sieci mocą ponad 6,71 GW i była to najwyższa generacja w historii polskiej fotowoltaiki.
Wysoki poziom produkcji energii dzięki słonecznej pogodzie był widoczny także w poprzednich dniach – w poniedziałek (5 września) w południe przekroczył 6 GW, a we wtorkowe południe osiągnął 5,5 GW, natomiast wczoraj (8 września) po godzinie 12 generacja z PV, która trafiała do polskich sieci, wynosiła około 5 GW.
O tym, jak istotne są to wartości dla całego krajowego systemu elektroenergetycznego, świadczy fakt, że w ostatnich dniach w godzinach południowych fotowoltaika była drugim największym źródłem energii w Polsce pod względem osiąganej mocy – po elektrowniach na węgiel kamienny.
W rekordowym dniu 7 września przy generacji na poziomie 6,71 GW udział fotowoltaiki w miksie wytwórczym Polski wynosił 34 proc. Większy miały tylko elektrownie na węgiel kamienny (37,2 proc.), natomiast udział elektrowni pracujących na węglu brunatnym wynosił 18,4 proc. Czwartym źródłem pod względem mocy kierowanych do krajowego systemu energetycznego były elektrownie wiatrowe, których udział wynosił jednak już tylko 5,3 proc.
W całym dniu 7 września fotowoltaika wytworzyła w sumie 51,81 GWh energii elektrycznej, co dało 12-proc. udział w dziennej generacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Wyższy udział, na poziomie 45,3 proc., miały elektrownie zasilane węglem kamiennym, a także elektrownie na węgiel brunatny (25,5 proc.) oraz elektrownie wiatrowe (10,4 proc.).
Co istotne, z uwagi na fakt, że około 3/4 mocy w polskiej fotowoltaice stanowią źródła prosumenckie, które produkują energię wykorzystywaną także na miejscu przez odbiorców i nietrafiającą do sieci, rzeczywista produkcja energii z fotowoltaiki jest wyższa. Energia podlegająca autokonsumpcji nie jest bowiem odnotowywana przez operatorów sieci jako generacja, natomiast redukuje ona ogólne zapotrzebowanie na prąd w systemie energetycznym.
Wysoka generacja z fotowoltaiki – a także rosnąca wieczorem i w nocy produkcja z elektrowni wiatrowych – pomogły w ograniczeniu zapotrzebowania na prąd z elektrowni gazowych, które w tym tygodniu w ciągu dnia pracowały z mocą wynoszącą około 500–600 MW.
Moc zainstalowana w polskiej energetyce
Według ostatnich dostępnych danych Agencji Rynku Energii, która publikuje raporty na temat wzrostu zainstalowanych mocy w polskiej elektroenergetyce, według stanu na koniec czerwca 2022 roku całkowita zainstalowana moc w krajowym systemie elektroenergetycznym wynosiła 58,145 GW, z czego moc elektrowni na węgiel kamienny sięgała 23,244 GW, a w dalszej kolejności były: elektrownie na węgiel brunatny (8,936 GW), fotowoltaika (10,364 GW), elektrownie wiatrowe (7,483 GW), elektrownie gazowe (3,814 GW), elektrownie zasilane wodą (2,391 GW) oraz elektrownie na biomasę lub biogaz (1,236 GW).
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w dniach 3–8 września 2022 roku. Dane: EnergyInstrat.pl za ENSTOE i ARE
źródło: EnergyInstrat.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.