BayWa zrealizuje projekt PV połączony z magazynowaniem energii

BayWa zrealizuje projekt PV połączony z magazynowaniem energii
fot. soro 6/Unsplash

Francuskie gminy z regionu Haute-Saintonge wybrały firmy BayWa r.e. i Lhyfe do udzialu w projekcie transformacji energetycznej. Obejmie on budowę dużej farmy fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii. W kolejnym kroku zaplanowano produkcję zielonego wodoru.

Leżący na zachodnim wybrzeżu Francji departament Charente-Maritime realizuje projekt transformacji energetycznej, który obejmuje m.in. plany wspólnoty gmin Haute-Saintonge. Zamierza ona połączyć produkcję energii ze słońca z systemem magazynowania energii, a dodatkowo – jeśli zostaną potwierdzone lokalne możliwości odbioru i wykorzystania zielonego wodoru – także instalację do produkcji H2.

Francuskie gminy w zachodniej Francji wybrały firmy BayWa r.e. oraz Lhyfe do współpracy przy realizacji hybrydowego projektu obejmującego budowę parku PV.

REKLAMA

Projekt solar+storage

Rozwój farmy fotowoltaicznej i systemu magazynowania powierzony zostanie firmie BayWa r.e. Instalacja PV ma osiągnąć moc 40 MWp z roczną produkcją około 52 GWh energii elektrycznej.

BayWa r.e. zaproponowała, aby władze lokalne zainwestowały w projekt w fazie rozwoju, a w trakcie budowy i eksploatacji stały się większościowym udziałowcem.

REKLAMA

 

Zależy nam na wykazaniu technicznej wykonalności projektu, ale także jego ekonomicznego znaczenia w odniesieniu do wszystkich świadczonych usług – powiedział Mathieu Bordeleau, dyrektor ds. innowacji w BayWa r.e. Francja.

Elektrownia fotwoltaiczna ma być połączona z systemem magazynowania energii, co umożliwi optymalną integrację fotowoltaiki z siecią i przyczyni się do zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej szczególnie w szczytowym okresie zimowym.

Zielony wodór na potrzeby regionu

Lhyfe z kolei będzie odpowiadać za budowę elektrolizera do produkcji zielonego wodoru zasilanego przez elektrownię fotowoltaiczną.

Odnawialny wodór miałby trafiać do lokalnych firm, a także zasilać transport szkolny i miejski w promieniu do 150 km. Sens produkcji i lokalnego wykorzystania wodoru mają zostać sprawdzone w ramach badań, które potrwają rok.

Firma BayWa r.e. jest dumna, że została wybrana przez Wspólnotę Gmin Haute-Saintonge do realizacji wraz z Lhyfe bardzo innowacyjnego projektu terytorialnego łączącego energię słoneczną, wodór i magazynowanie w jednym miejscu. Projekt ten będzie wzorem dla regionów, które chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, zwłaszcza traktując ją jako możliwość inwestycyjną dla władz lokalnych – skomentowała Céline Tran, dyrektor zarządzająca BayWa r.e. France.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.