Litwini przechodzą na produkcję paneli fotowoltaicznych 24/7

Litwini przechodzą na produkcję paneli fotowoltaicznych 24/7
Solitek

Wywodzący się z Litwy producent paneli fotowoltaicznych Solitek w pierwszej połowie 2022 roku zwiększył sprzedaż aż o 273 proc. względem sprzedaży z pierwszej połowy zeszłego roku.

Solitek informuje, że powodem wzrostu sprzedaży jest lepszy wynik eksportu – wynikający z rosnącego zainteresowania fotowoltaiką w europejskich krajach, do których trafiają produkty litewskiej firmy.

Litwini podają, że odnotowali wzrost sprzedaży zwłaszcza do Luksemburga (6x), Niemiec (5,3x), Holandii (4x) i Szwecji (2,4x), rozwinąć miała się także sprzedaż do Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Włoch.

REKLAMA

Wzrost sprzedaży na rodzimym rynku Solitek miał wynieść natomiast 55 proc. r/r i jak zapewnia litewska firma, wynikał głównie z potrzeby zabezpieczenia się odbiorców przed rosnącymi cenami energii. Solitek nie podał konkretnych wartości sprzedaży, którą wygenerował w pierwszej połowie br.

Produkcja na okrągło

W odpowiedzi na rosnący popyt fabryka Solitek przeszła z początkiem tego miesiąca na produkcję w trybie 24/7 realizowaną na cztery zmiany, a litewska firma zatrudniła przy produkcji dodatkowych 30 osób. Solitek podkreśla w komunikacie, że część jego załogi stanowią nowi pracownicy z Ukrainy.

REKLAMA

 

W swojej ofercie Solitek ma między innymi moduły dwustronne, moduły typy Full Black o mocy 370 W i sprawności 19,57 proc., a także moduły szyba-szyba o zwiększonej przepuszczalności światła słonecznego przeznaczone do zastosowań w agrofotowoltaice.

Magazyny energii

Oprócz paneli fotowoltaicznych Solitek wprowadza na rynek prosumencki magazyn energii bazujący na ogniwach niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC). Prototyp takiego urządzenia Litwini zaprezentowali na ostatnich targach Intersolar w Monachium.

Pojedynczy moduł bateryjny ma gromadzić do 5 kWh energii elektrycznej i będzie mógł pracować z mocą do 5 kW. Solitek chce umożliwić połączenie do 8 modułów, co może zapewnić do 40 kWh pojemności. Urządzenie będzie można rozładować do 92 proc. nominalnej pojemności.

W ubiegłym roku Solitek porozumiał się z firmami Avesta Battery & Energy Engineering oraz IMECAR Elektronik w celu przygotowania fabryki bateryjnych magazynów energii, która ma powstać w Wilnie.

Uruchomienie produkcji zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku. Początkowo linie produkcyjne mają umożliwiać produkcję w skali roku magazynów o pojemności 100 MWh, a docelowo produkcja ma zostać zwiększona do 1 GWh/rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.