Na miejscu składowiska odpadów w Katowicach powstanie farma PV

Na miejscu składowiska odpadów w Katowicach powstanie farma PV
UM Katowice

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice podpisało umowę z firmą Eko-Solar z Namysłowa na budowę farmy fotowoltaicznej, która powstanie w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów. Będzie to pierwsza w Katowicach inwestycja w energię słoneczną na tak dużą skalę.

Miejsce, na którym ma powstać farma fotowoltaiczna, zostało wybrane nieprzypadkowo – to teren zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych w Katowicach przy ul. Żwirowej. Po zamknięciu wysypiska nie można na jego terenie stawiać żadnych obiektów budowlanych przez 50 lat, chyba że uzyska się stosowne decyzje i dokumenty pozwalające na odstępstwo od tego wymogu. I właśnie taką ścieżkę wybrała spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) Katowice. 

Były śmieci, będzie czysta eergia

REKLAMA

 Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Przede wszystkim korzystanie z nowoczesnego źródła energii zmniejsza nasze przywiązanie do paliw kopalnych, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczania powietrza. Poza tym racjonalnie wykorzystujemy nieużytki, a to także ważny aspekt – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK Katowice.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, przyznaje, że wytworzona z elektrowni energia będzie zasilała znajdujący się w sąsiedztwie zakład odzysku i unieszkodliwiania odpadów, co przełoży się na niższe koszty jego funkcjonowania. – Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas był nieczynnym wysypiskiem śmieci – mówi prezydent. 

 

Obecnie na składowisku są trzy kwatery. Pierwsza została już zrekultywowana, a jej powierzchnia zostanie wykorzystana pod montaż paneli, druga jest w trakcie rekultywacji i docelowo na niej również powstanie farma fotowoltaiczna. Na trzeciej kwaterze jeszcze maksymalnie przez 10 lat będą gromadzone odpady. Według planów w przyszłości również tam powstanie kolejna elektrownia słoneczna.

Parametry instalacji 

REKLAMA

W ramach projektu wykonawca zamontuje 2160 sztuk paneli fotowoltaicznych. Zostaną one posadowione na bloczkach betonowych. Wraz z infrastrukturą towarzyszącą zajmą powierzchnię 17,5 tys. m2 nieczynnej hałdy.

Planowana moc instalacji to 1 MW – dzięki niej znajdujący w bezpośrednim sąsiedztwie zakład odzysku i unieszkodliwiana odpadów będzie mógł korzystać z ekologicznego źródła energii i obniży rachunki za prąd.

Panele fotowoltaiczne będą obsługiwane przez inwertery o jednostkowej mocy 90 kW. Dodatkowo w ramach inwestycji posadowiona zostanie stacja transformatorowa nN/SN.

Katowice chcą więcej czystej energii  

Farma fotowoltaiczna ma powstać w ciągu 6 miesięcy. Wartość inwestycji to nieco ponad 5,7 mln zł. 

– Jako firma Eko-Solar od ponad 15 lat zajmujemy się budowaniem elektrowni słonecznych. Cieszymy się, że teraz będziemy wykonawcą farmy fotowoltaicznej dla MPGK Katowice. Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznej transformacji energetycznej, dążenia do niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – mówi Bartłomiej Jarosz, prokurent Eko-Solar.

Budowana elektrownia nie będzie jedyną w zasobach MPGK Katowice. W latach 2024–2028 planowana jest realizacja kolejnych etapów, o podobnej mocy zainstalowanej. 

Podobne projekty powstawały już za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W Polsce podobną inwestycję ogłosiła w zeszłym miesiącu spółka ML System. Pozyskała ona kontrakt na wykonanie farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, która należy do Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Więcej na ten temat w artykule: ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną na zwałowisku kopalni

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.