Wybitny wkład w fotowoltaikę – wiemy, kto dostał nagrodę
Komitet Becquerela zdecydował, że nagrodę za zaangażowanie w rozwój fotowoltaiki w tym roku otrzyma Marko Topič. Profesor z Uniwersytetu Lublańskiego miał się przyczynić do stworzenia silnej społeczności PV w Europie i poza jej granicami.
Marko Topič jest dyrektorem Laboratorium Fotowoltaiki i Optoelektroniki oraz kierownikiem Katedry Elektroniki na Uniwersytecie Lublańskim. Współpracuje także z Colorado State University jako profesor stowarzyszony.
Komitet Nagrody im. Alexandre’a Edmonda Becquerela w tym roku przyznał to wyróżnienie Markowi Topičowi, wyrażając w ten sposób uznanie za jego wkład w tworzenie silnej społeczności PV w Europie poprzez pracę naukową i eksperymentalną.
Profesor Topič pracował nad systemami optycznymi, elektrycznymi i pomiarowymi, które dziś są wykorzystywane w wielu laboratoriach działających w branży fotowoltaicznej i nie tylko. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Platformy Technologii i Innowacji dla Fotowoltaiki (ETIP-PV).
– Przez całą swoją karierę profesor Topič nieustannie dążył do stymulowania wymiany wiedzy i ludzi, wspierając obecność przemysłowego sektora PV w Unii Europejskiej, a także przygotowując wielu naukowców i inżynierów działających obecnie zarówno w środowisku akademickim, jak i w przemyśle PV – uzasadnił wybór Christophe Ballif, przewodniczący Komitetu Becquerela.
Nagroda dla pasjonatów fotowoltaiki
Nagroda im. Alexandre’a Edmonda Becquerela ustanowiona została w 1989 roku przez Komisję Europejską. W ten sposób upamiętniono pracę żyjącego w XIX wieku francuskiego fizyka Edmonda Becquerela, któremu przypisuje się stworzenie i analizę pierwszego na świecie ogniwa fotowoltaicznego.
Nagroda została ustanowiona z okazji 150. rocznicy odkrycia efektu fotowoltaicznego, co miało miejsce w roku 1839.
W 2021 roku laureatką nagrody Becquerela została Ulrike Jahn z VDE Renewables – za wkład w obszar oceny jakości modułów oraz systemów fotowoltaicznych oraz ich wydajności jakościowej.
Rok wcześniej natomiast nagrodę Becquerela otrzymał profesor fizyki Henry J. Snaith z Laboratorium Clarendon na Uniwersytecie Oksfordzkim. Komisja doceniła jego przełomowe prace nad ogniwami słonecznymi opartymi na perowskitach metalohalogenkowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.