Photon Energy z zyskiem za drugi kwartał
Grupa Photon Energy opublikowała najnowszy raport finansowy, podkreślając rekordowe wyniki za drugi kwartał 2022 roku. Przychody spółki wzrosły ponad dwukrotnie, zysk netto też jest na plusie.
W drugim kwartale 2022 roku spółka Photon Energy – założona w Czechach, obecnie z siedzibą w Holandii, firma działająca na rynkach fotowoltaicznych – zwiększyła swoje przychody do 23,229 mln euro, co oznacza wzrost o 135,7 proc. r/r. Skonsolidowana EBITDA za ten okres wyniosła rekordowe 8,119 mln euro (wzrost o 108,3 proc. r/r).
W całym pierwszym półroczu 2022 roku przychody Photon Energy wzrosły do 32,367 mln euro (wzrost o 124,4 proc.), natomiast EBITDA zwiększyła się o 146,2 proc., osiągając 10,143 mln euro.
Grupa odnotowała w drugim kwartale 2022 roku zysk brutto, który wyniósł 2,619 mln euro – wobec straty w wysokości 0,565 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei zysk netto w miesiącach kwiecień–czerwiec 2022 roku wyniósł 2,030 mln euro, podczas gdy rok wcześniej spółka zamknęła drugi kwartał ze stratą netto na poziomie 0,869 mln euro.
– Jesteśmy bardzo dumni z osiągniętych w drugim kwartale wyników, szczególnie z dodatniego zysku netto. Są one wynikiem przede wszystkim zmiany formuły sprzedaży energii produkowanej przez 83 proc. naszych elektrowni z taryf gwarantowanych na sprzedaż bezpośrednio na rynek – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. – Ponadto na naszych kluczowych rynkach i poza nimi odnotowujemy dynamiczny wzrost w pozostałych liniach biznesowych, takich jak np. dystrybucja komponentów PV.
Weryfikacja założeń
Biorąc pod uwagę dużą dynamikę sprzedaży energii elektrycznej, Photon Energy podjął decyzję o podniesieniu celów finansowych na rok 2022. Jak podaje spółka, zamierza ona uzyskać 85 mln euro przychodów (wcześniej była mowa o 65 mln euro) i 24 mln euro EBITDA (wcześniej 18 mln euro).
Dobre wyniki finansowe mają być efektem szybkiego dostosowania się spółki do zmieniających się warunków rynkowych – zmieniony został model działania i większość węgierskich elektrowni czasowo przeszła na sprzedaż energii bezpośrednio na rynku, bez wsparcia państwa. Przy wysokich cenach energii elektrycznej przyniosło to wzrost przychodów ze sprzedaży energii generowanej przez instalacje własne Photon Energy.
Sprzedaż energii elektrycznej bezpośrednio do odbiorców jest obecnie podstawową częścią strategii biznesowej spółki: 83 proc. jej całkowitego portfela własnego działa na zasadach rynkowych.
Rozwój projektów fotowoltaicznych
W ostatnim czasie portfel projektów Photon Energy powiększył się o oddaną do użytku na Węgrzech elektrownię o mocy 1,4 MWp (moc zainstalowana grupy osiągnęła 91,9 MWp). Kolejne projekty fotowoltaiczne prowadzone są w Rumunii – do końca 2022 roku spółka planuje zainstalować tam łącznie 32 MWp nowych mocy.
Photon Energy podaje, że obecnie rozwija projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 825 MWp na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i w Australii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.