Eksport chińskich modułów PV rośnie. Największym rynkiem Europa
Popyt na produkowane w Chinach moduły fotowoltaiczne stale rośnie pomimo stosunkowo wysokich cen. W pierwszej połowie 2022 roku Chiny wyeksportowały moduły o mocy 78,7 GW, co stanowi wzrost o 102 proc. r/r. Najwięcej komponentów trafiło do Europy.
Jak podaje firma badawcza InfoLink, w pierwszym półroczu 2022 roku wszystkie miesięczne wolumeny eksportu ogniw fotowoltaicznych z Chin podwoiły się r/r. Wskazuje to na silny światowy popyt na produkty PV wytwarzane w Państwie Środka, co z pewnością jest związane ze strategią przyspieszenia transformacji energetycznej.
Według informacji InfoLink, opracowanych na podstawie danych z chińskiego urzędu celnego, w pierwszych sześciu miesiącach br. Chiny wyeksportowały moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 78,7 GW i jest to wzrost o 102 proc. w zestawieniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.
Największy wzrost w Europie
Najsilniejszy popyt na ogniwa fotowoltaiczne z Chin odnotowany został w pierwszym półroczu br. w Europie. Eksport do Starego Kontynentu osiągnął wartość 42,4 GW, co stanowi wzrost o 137 proc. r/r.
Eksperci InfoLink zauważają, że taka sytuacja niewątpliwie związana jest z kryzysem w dostawach gazu ziemnego z Rosji, wynikającego z agresji Rosji na Ukrainę. To sprawia, że Europa obecnie jest najaktywniej zaangażowana w transformację energetyczną.
Jak podaje InfoLink, część zaimportowanych przez kraje europejskie modułów PV wynikała z wcześniejszej strategii gromadzenia zapasów i związanych z tym umów. W pierwszym półroczu nie podpisano zamówień na znaczące wolumeny, co może wpłynąć na jeszcze wyższy europejski popyt w drugiej połowie roku.
Fotowoltaika w rozpędzie na Starym Kontynencie
Zwiększone unijne cele w zakresie transformacji energetycznej, sformułowane w planie REPowerEU, przewidują, że całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej zostanie podwojona do roku 2025 (do poziomu 320 GW) w stosunku do poziomu z 2020 roku (136 GW). Na koniec obecnej dekady moc farm PV w UE ma wzrosnąć do 600 GW.
W związku z ambitniejszymi planami UE i sytuacją geopolityczną także poszczególne kraje unijne zmieniają swoje założenia dotyczące udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym. Niemcy, które w zeszłym roku były największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie, planują mocno przyspieszyć z inwestycjami w OZE, zwłaszcza w fotowoltaikę.
Pakiet klimatyczny, który w kwietniu br. ogłosił niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck, przewiduje, że fotowoltaika będzie w Niemczech najważniejszą technologią wytwarzania energii z OZE. Zachodni sąsiedzi Polski chcą montować w skali roku systemy fotowoltaiczne o mocy około 20 GW. Do roku 2030 moc niemieckiej fotowoltaiki wzrosnąć ma według założeń do 200 GW – w porównaniu do około 60 GW osiąganych obecnie.
Wobec takich założeń unijnych oraz danych na temat eksportu z pierwszego półrocza 2022 roku InfoLink przewiduje, że Europa w kolejnych okresach nadal będzie największym rynkiem dla chińskich modułów fotowoltaicznych. Według szacunków firmy zapotrzebowanie Starego Kontynentu na ogniwa PV z Chin utrzymywać się będzie na poziomie 55,6 GW rocznie.
Większy eksport do Ameryki Południowej
Według danych InfoLink do obu Ameryk w pierwszym półroczu br. trafiły moduły PV z Chin o łącznej mocy 12,1 GW. Jest to wzrost o 96 proc. r/r. InfoLink podkreśla jednak, że był to eksport w zdecydowanej mierze do głównych rynków innych niż Stany Zjednoczone. Sama Brazylia zaimportowała w tym okresie 9,0 GW modułów PV. Kolejnym dużym rynkiem było Chile, do którego trafiły moduły o łącznej mocy 1,3 GW.
Firma badawcza przewiduje, że w całym 2022 roku popyt na moduły fotowoltaiczne w obu Amerykach osiągnie poziom 46,0 GW. Zaznacza jednak, że w tym regionie na dostawach modułów z Chin bazują wszystkie kraje, ale nie Stany Zjednoczone, które wdrożyły własną politykę dotyczącą chińskich produktów (wysokie cła), skutkującą problemami w dostawach paneli PV.
W efekcie prowadzonych przez Departament Handlu postępowań branża fotowoltaiczna w Ameryce Północnej musi się zmierzyć z wyhamowaniem inwestycji i groźbą utraty pracy przez zatrudnionych w sektorze – co sygnalizowało amerykańskie stowarzyszenie Solar Energy Industries Association. Według danych organizacji prognozy na lata 2022 i 2023 dotyczące wzrostu zainstalowanych mocy w amerykańskiej fotowoltaice już zostały obniżone o połowę i zagrożonych jest 100 tys. miejsc pracy.
Azja i Afryka coraz więcej inwestują w fotowoltaikę
Według danych InfoLink Bliski Wschód zaimportował w pierwszej połowie 2022 roku chińskie moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,5 GW, co oznacza wzrost o 70 proc. r/r. Do krajów o największym zapotrzebowaniu należą Pakistan (1,8 GW) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (1,0 GW).
Do Afryki w pierwszym półroczu br. trafiły moduły PV z Chin o mocy 1,6 GW, co stanowi wzrost o 41 proc. r/r. Region Azji i Pacyfiku z kolei zaimportował w tym okresie 17,2 GW chińskich modułów i jest to wzrost o 63 proc. r/r.
Jak szacuje InfoLink, w całym 2022 roku Bliski Wschód będzie miał zapotrzebowanie na 12,4 GW w modułach fotowoltaicznych, Afryka – na 3,8 GW, natomiast region Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Chin) – na 38,3 GW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.