Sektor OZE nie zwalnia. Rekordowe inwestycje w fotowoltaikę

Sektor OZE nie zwalnia. Rekordowe inwestycje w fotowoltaikę
fot. Darmau Lee/Unsplash

Finansowanie energii odnawialnej w skali globalnej wzrosło w pierwszym półroczu 2022 roku o 11 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Najlepszy wynik osiągnął sektor fotowoltaiki, w którym inwestycje zwiększyły się o ponad jedną trzecią.

W pierwszej połowie 2022 roku inwestycje w energię odnawialną wyniosły globalnie 226 mld dolarów (wzrost o 11 proc. r/r). To jak dotąd rekordowy wynik półroczny sektora OZE.

Według BloombergNEF (BNEF), który opublikował najnowsze dane w raporcie „Renewable Energy Investment Tracker”, tak duże inwestycje odzwierciedlają rosnący popyt na dostawy czystej energii w dobie globalnych kryzysów energetycznych i klimatycznych.

REKLAMA

Fotowoltaika z rekordem

Łączne inwestycje w projekty solarne w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosły do rekordowej kwoty 120 mld dolarów – jest to wzrost o 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na drugim miejscu znalazła się lądowa energetyka wiatrowa – tu inwestycje zwiększyły się o 16 proc. r/r i wyniosły 84 mld dolarów.

Jak zaznacza BNEF, zanotowane wzrosty osiągnięte zostały w warunkach rosnących kosztów ponoszonych na kluczowe materiały (stal i polikrzem) oraz zakłóceń w łańcuchu dostaw. Mimo to sektor OZE wydaje się silniejszy niż kiedykolwiek, do czego częściowo przyczyniają się bardzo wysokie ceny energii na wielu krajowych rynkach.

Decydenci coraz częściej uznają, że energia odnawialna jest kluczem do zrealizowania celów bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od zmiennych towarów energetycznych – komentuje wyniki Albert Cheung, szef działu analiz w BNEF.

 

Pomimo przeszkód wynikających z ciągłej inflacji kosztów i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw popyt na czyste źródła energii nigdy nie był wyższy i spodziewamy się, że globalny kryzys energetyczny będzie nadal działał jako czynnik przyspieszający transformację w kierunku czystej energii – dodaje Cheung.

Chiny na czele

W pierwszej połowie 2022 roku Chiny zanotowały potężny wzrost inwestycji w projektów wiatrowe i fotowoltaiczne. Na instalacje solarne przeznaczono w Państwie Środka 41 mld dolarów, co oznacza wzrost aż o 173 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2021 roku. Jeszcze więcej kapitału – 58 mld dolarów – zainwestowano w nowe projekty wiatrowe (wzrost o 107 proc. r/r).

REKLAMA

Inwestycje w nowe projekty fotowoltaiczne według regionów z wyodrębnieniem małych instalacji solarnych (poniżej 1 MW; dane w mld dolarów)

Wykres: Inwestycje w nowe projekty fotowoltaiczne

APAC – kraje Azji i Pacyfiku, EMEA – Europa, Bliski Wschód i Afryka, AMER – Ameryka Północna i Południowa; źródło: BloombergNEF

Zielona infrastruktura to najważniejszy obszar inwestycyjny, na który Chiny stawiają, aby pobudzić swoją słabą gospodarkę w drugiej połowie 2022 roku. Trend wzrostu inwestycji podąża za strategią Chin polegającą na budowaniu nowych mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych, aby mogły one zastąpić istniejącą flotę węglową – mówi Nannan Kou, szef działu analiz BNEF w Chinach.

Chiny są na dobrej drodze do osiągnięcia celu 1200 GW mocy w elektrowniach wiatrowych i słonecznych do 2030 roku – zapowiada Kou.

Wzrosty w morskiej energetyce wiatrowej

Według raportu BNEF także w morską energetykę wiatrową w pierwszej połowie 2022 roku zainwestowano więcej środków niż przed rokiem. W tym sektorze zanotowany został wynik 32 mld dolarów, co oznacza wzrost o 52 proc. r/r.

Inwestycje w 2022 roku wpłyną na projekty dołączające do sieci w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ baza zainstalowana morskiej energii wiatrowej ma wzrosnąć dziesięciokrotnie: z 53 GW w 2021 roku do 504 GW w 2035 roku – mówi Chelsea Jean-Michel, analityk ds. morskiej energii wiatrowej w BNE.

Wielka Brytania, Francja i Niemcy to tylko kilka krajów, które zwiększyły swoje cele w zakresie morskiej energii wiatrowej w pierwszej połowie 2022 roku, sygnalizując dalsze wsparcie dla inwestycji w tę technologię – zauważa Chelsea Jean-Michel.

Raport BNEF pokazuje, że w pierwszej połowie roku odnotowany został rekordowy poziom inwestycji venture capital i private equity w OZE i magazynowanie energii – zebrano 9,6 mld dolarów (wzrost o 63 proc. r/r). Spadek natomiast wystąpił w zakresie publicznych emisji akcji.  Osiągnęły one poziom 10,5 mld dolarów, co jest wynikiem o 65 proc. niższym w stosunku do pierwszego półrocza 2021 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.