Energia z największej elektrowni PV w Europie znalazła odbiorcę

Energia z największej elektrowni PV w Europie znalazła odbiorcę
Iberdrola

Hiszpańska grupa energetyczna Iberdrola podpisała długoterminową umowę na sprzedaż energii, która będzie wytwarzana przez największą europejską elektrownię fotowoltaiczną.

Budowana w hiszpańskim regionie Estremadura przez Iberdrolę ogromna elektrownia fotowoltaiczna została nazwana od imienia i nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro. Jej moc osiągnie aż 590 MW, a cała inwestycja ma kosztować około 300 mln euro.

Elektrownia fotowoltaiczna powinna uzyskać status operacyjny w dalszej części tego roku, a od początku 2023 r. ma już dostarczać energię do odbiorców. Będą nimi znajdujące się na Płw. Iberyjskim obiekty należące do amerykańskiego koncernu spożywczego PepsiCo.

REKLAMA

Energia z elektrowni Francisco Pizarro ma trafić do jedenastu fabryk i centrów logistycznych PepsiCo zlokalizowanych w Hiszpanii i Portugalii. W ten sposób amerykański koncern przybliży się do realizacji celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040, czyli dekadę przed terminem wynikającym z Porozumienia klimatycznego.

PepsiCo kupuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych także dla swoich obiektów w Polsce, wspierając się własną produkcją zielonej energii – m.in. w fabryce w Michrowie, gdzie dwa lata temu powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kW. Stosunkowo niewielka instalacja – jak na potrzeby fabryki – ma wytwarzać w skali roku około 42 MWh energii elektrycznej. Tyle energii ma pokryć około 2 proc. zapotrzebowania generowanego przez nową linię produkcyjną, która została uruchomiona w Michrowie.

REKLAMA


Największe w Europie

Obecnie największa w Europie jest inna elektrownia fotowoltaiczna wybudowana przez Iberdrolę w Hiszpanii. Uruchomiona dwa lata temu elektrownia Núñez de Balboa posiada moc 500 MW i składa się z 1,43 mln modułów obsługiwanych przez 115 falowników. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów – Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI.

Budowa instalacji zajmującej niemal tysiąc hektarów została przeprowadzona w czasie zaledwie jednego roku. Projekt Núñez de Balboa zastąpił na pozycji lidera wśród największych elektrowni PV w Europie elektrownię zbudowaną jeszcze w 2013 r. we Francji przez dewelopera Neoen. Tamta instalacja posiadała moc 300 MW. Co ciekawe w tej inwestycji panele zostały ustawione w orientacji wschód-zachód.

Całkowity koszt uruchomienia farmy fotowoltaicznej Núñez de Balboa wyniósł 290 mln euro. Teraz okazuje się jednak, że części tej elektrowni fotowoltaicznej grozi rozbiórka. Więcej na ten temat w artykule: Sąd nakazał częściową rozbiórkę największej farmy fotowoltaicznej w Europie

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.