Fotowoltaika na wrocławskim stadionie zwróci się w trzy lata

Fotowoltaika na wrocławskim stadionie zwróci się w trzy lata
Atlas Ward Polska

To będzie największa instalacja fotowoltaiczna na polskich stadionach. Ogromny obiekt we Wrocławiu zyska instalację fotowoltaiczną, która pokryje połowę jego zapotrzebowania na prąd.

Już we wrześniu na najwyższej kondygnacji parkingu wielopoziomowego przy Tarczyński Arenie Wrocław rozpocznie się montaż największej instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu. Zakończenie prac przewidywane jest na grudzień, a inwestycja zwróci się miastu w niespełna 3 lata po rozpoczęciu eksploatacji.

Kontrakt na realizację instalacji zdobyła firma Inplag należąca do wrocławskiej grupy Atlas Ward będącej jednym z największych w Polsce wykonawców obiektów wielkopowierzchniowych i produkcyjnych.

REKLAMA

Na wrocławskim stadionie Inplag zainstaluje w sumie 1240 paneli fotowoltaicznych o mocy 485 W każdy, a długość niezbędnych przy montażu kabli elektrycznych wyniesie ponad 17 kilometrów. Instalacja zajmie obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego.

Moc instalacji wyniesie 600 kW, a roczna produkcja energii elektrycznej ma sięgać 550 MWh, co pozwoli zaspokoić niemal 50 proc. rocznego zapotrzebowania spółki Stadion Wrocław na energię elektryczną. W ten sposób zostanie również osiągnięta redukcja emisji dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie.

REKLAMA

– Instalacja została zaprojektowana w ekspozycji wschód-zachód, co jest korzystniejsze dla tego obiektu i pozwoli w większym stopniu wykorzystać energię do celów własnych i zminimalizować ilość energii oddanej do sieci – wyjaśnia Bartłomiej Rutkowski, dyrektor generalny Inplag sp. z o. o.

Operator wrocławskiego stadionu już wcześniej zapewnił pokrycie zapotrzebowania energią elektryczną mającą pochodzić ze źródeł odnawialnych. W tym celu w ubiegłym roku została zawarta umowa ze spółką obrotu Respect Energy.

Będzie to jednocześnie największa instalacja fotowoltaiczna na obiektach należących do Wrocławia. Mniejsze instalacje powstają na miejskich obiektach rekreacyjnych i oświatowych.

– Będzie to największa instalacja fotowoltaiczna w miejskim zasobie. Odnawialne źródła energii to droga, którą chce iść Wrocław – to brak odpadów i emisji zanieczyszczeń i ograniczenie zmian klimatycznych, co równocześnie wprost wpływa na jakość życia nas wszystkich.  I choć wymagają dużych inwestycji – długoterminowe korzyści są nieocenione – komentuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Tarczyński Arena Wrocław nie będzie pierwszym stadionem piłkarskim w Polsce, który będzie zasilany przez zainstalowaną na miejscu fotowoltaikę. Wcześniej w tym roku o kontrakcie na montaż paneli fotowoltaicznych na stadionie w Chorzowie poinformowała spółka Avia Solar. Więcej na ten temat w artykule: Energia z fotowoltaiki zasili Stadion Śląski

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.