Dotacja na fabrykę paneli PV w innowacyjnej technologii

Dotacja na fabrykę paneli PV w innowacyjnej technologii
Źródło: REC Group

REC Group otrzyma wsparcie finansowe w ramach drugiego naboru wniosków o granty z unijnego Funduszu Innowacji. REC przeznaczy dofinansowanie na budowę gigafabryki modułów fotowoltaicznych o rocznej zdolności produkcyjnej 2 GW. Fabryka będzie w 95% zautomatyzowana, a jej linie produkcyjne w przyszłości będą kompatybilne z technologią ogniw tandemowych łączących technologię wielozłączową (HJT) i perowskity.

W ramach 2. rundy finansowania z Funduszu Innowacji zostało wybranych 17 zwycięskich projektów, które otrzymają dotację z puli ponad 1,8 mld euro (ok. 8,6 mld PLN) na wdrożenie innowacyjnych, dużych projektów energetycznych.

Mniejsze koszty

REKLAMA

Jako jedyny projekt z zakresu energii słonecznej został wybrany ten zgłoszony przez RISE (REC Innovation at Sarreguemines Enterprise), zakładający budowę nowej gigafabryki modułów HJT o rocznej zdolności produkcyjnej 2 GW. Warto wspomnieć, że nowa fabryka REC będzie zasilana energią odnawialną.

Partnerami projektowymi RISE są REC Solar Pte Ltd (Singapur) wraz z francuską Komisją Alternatywnych Energii i Energii Atomowej (CEA) oraz REC Solar France.

Zakład produkcyjny we Francji będzie wytwarzać moduły oparte na technologii heterozłączy (HJT) o początkowej sprawności 22,5%. W 2030 r., w wyniku postępu, sprawność ma zostać zwiększona do 26%. Moduły będą powstawać na bazie ogniw G12 i będą charakteryzowały się przeziernością na poziomie 90%.

Zdaniem REC-a zastąpienie standardowych modułów z ogniwami mono PERC ogniwami wykonanymi w technologii HJT może zmniejszyć koszt energii elektrycznej w okresie 30 lat nawet o 10%.

REKLAMA

W przyszłości linie technologiczne francuskiej gigafabryki będą mogły być szybko zaadaptowane do produkcji ogniw HJT z dodatkową warstwą perowskitu, co powinno jeszcze podnieść sprawność przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną.

3 mld euro na dalsze projekty

Dokładna kwota dofinansowania projektu nie została ujawniona. Aktualnie trwa przygotowywanie indywidualnych umów o dotację. Szacuje się, że środki zostaną wypłacone w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. Nie ujawniono również informacji, kiedy gigafabryka RECa miałaby rozpocząć pracę.

W ramach pierwszej rundy finansowania dla dużych projektów w ramach Funduszu Innowacji wparcie otrzymał m.in. włoski Enel Green Power, który w swoim portfolio zawiera 54 GW mocy zainstalowanej w różnych źródłach OZE. Wsparcie w wysokość 118 mln euro Enel Green Power przeznaczył na rozbudowę fabryki bifajcalnych modułów fotowoltaicznych znajdującej się w Katanii na Sycylii, która również wykorzystuje ogniwa typu HJT.

Po zakończeniu realizacji projektu, wydajność fabryki wzrośnie do 3 GW rocznie. Rozbudowana fabryka ma rozpocząć pracę w lipcu 2024 i wówczas zapewne stanie się największym w Europie zakładem produkującym dwustronne panele fotowoltaiczne.

Jesienią tego roku, Komisja Europejska ogłosi nabór do 3. rundy finansowania z Funduszu Innowacji dla projektów na dużą skalę. Tym razem całkowita pula wsparcia ma zostać zwiększona do 3 mld euro.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.