Niemcy podłączą więcej fotowoltaiki do gniazd domowych
Firma Indielux rozpoczęła zbiórkę funduszy na pokrycie seryjnej produkcji urządzeń, które umożliwią Niemcom mieszkającym np. w blokach łatwy dostęp do fotowoltaiki. Jak zapewnia producent, zastosowanie urządzenia pozwoli na ominięcie ograniczeń prawnych i korzystanie z energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne umieszczone np. na balkonie.
Prawo niemieckie pozwala na podłączanie do gniazd domowych wtykowych systemów fotowoltaicznych generujących prąd o maksymalnej mocy wyjściowej 600 W. Co więcej, przed podłączeniem takiego systemu, według normy instalacyjnej DIN VDE 0100-551, wymagana jest konsultacja z elektrykiem, który musi sprawdzić planowane połączenie i zainstalować specjalne gniazdko zasilania.
Zdarza się, że przed podłączeniem fotowoltaiki należy wykonać modernizację instalacji elektrycznej, co naraża użytkownika małej elektrowni słonecznej na dodatkowe koszty. Na koniec musi on jeszcze wymienić licznik na dwukierunkowy, co również nie jest darmowe u naszych zachodnich sąsiadów.
Niemiecka firma Indielux zaprojektowała rozwiązanie, które ma umożliwić korzystanie z energii słonecznej bez konieczności wypełniania wskazanych obowiązków. Urządzenie Ready2plugin monitoruje przepływ energii elektrycznej w gospodarstwie domowym oraz publicznej sieci energetycznej. Co więcej, pozwala na uzyskanie mocy wyjściowej do 1800 W, a użytkownik może podłączyć do sterownika zarówno moduły fotowoltaiczne, jak i magazyn energii elektrycznej.
Inteligentne funkcje spełniające normy
Poprzez integrację z modułem fotowoltaicznym, falownikiem i czujnikiem prądu system uczy się zużycia energii w gospodarstwie domowym i dostosowuje pracę urządzenia wytwórczego do potrzeb domowników. Wszystko odbywa się zgodnie z niemieckimi specyfikacjami normatywnymi. Ready2plugin może też komunikować się bezprzewodowo z inteligentnym systemem zarządzania SmartHome.
Urządzenie stale monitoruje rezerwę linii energetycznej, oceniając jej stan i gwarantując bezpieczeństwo domowej instalacji, nawet przy generacji większej mocy. Dzięki wbudowanemu i opatentowanemu algorytmowi bezpieczeństwa nie ma potrzeby dokupywania dodatkowych urządzeń. Algorytm spełnia wymagania normy DIN VDE 0100-551 w zakresie bezpiecznej komunikacji i zapewnia, że w przypadku przerw w komunikacji lub błędów nie wystąpi przeciążenie linii.
Te techniczne środki ochronne umożliwiają zasilanie domowych gniazdek o mocy 1,8 kW. Dodatkowo funkcja „zero-export” w Ready2plugin gwarantuje, że nadmiar energii elektrycznej nie jest przekazywany do sieci, co z kolei pozwala uniknąć konieczności wymiany licznika.
Jak czytamy na stronie Indielux, wykorzystanie Ready2plugin przy założeniu podłączenia samej fotowoltaiki bez magazynu energii może pomóc pokryć do 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Dodatkowa implementacja magazynu energii ma podnieść tę wartość do 60 proc.
Crowdfunding w toku
Indielux rozpoczął zbiórkę funduszy – za pośrednictwem platformy Kickstarter – na rozwój produkcji Ready2plugin. Celem było zdobycie minimum 50 tys. euro, jednak uzyskana kwota znacznie przekroczyła ten poziom – wynosiła prawie 340 tys. euro na 35 dni przed zakończeniem zbiórki.
Ready2plugin będzie można zamówić w przedsprzedaży i – jak informuje Indielux – dla pierwszych 30 crowdfundingowców zostanie naliczony rabat w wysokości 30 proc. ceny, a dla kolejnych 50 – w wysokości 20 proc. Wszyscy, którzy zamówią produkt przed zakończeniem przedsprzedaży, otrzymają 10 proc. zniżki. Obecnie cena ready2plugin waha się w granicach 222–285 euro.
Produkcja urządzeń ma ruszyć od września, a pierwsze zamówienia powinny zostać zrealizowane do wiosny 2023 roku.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.