Wysoce wydajny pływający system fotowoltaiczny od Norwegów
Norweski start-up Sunlit Sea zaprezentował prefabrykowaną pływającą instalację fotowoltaiczną, w której pojedynczy panel ma osiągać sprawność 22,7%. Oprócz wysokiej wydajności zaletą ma być to, że system został zaprojektowany pod kątem łatwego transportu i montażu co ma znacząco obniżyć koszty instalacji i utrzymania.
Powstały w 2019 roku z siedzibą w Trondheim start-up Sunlit Sea pokazał swoją propozycję pływającego systemu fotowoltaicznego. Jest on zbudowany z pojedynczych jednostek, które składają się m.in. z podstawy wykonanej z tłoczonego na zimno aluminium oraz wbudowanego w nią modułu fotowoltaicznego. Poszczególne jednostki są połączone ze sobą za pomocą specjalnie zaprojektowanych zawiasów ułatwiających szybki montaż i demontaż systemu na wodzie. Pojedyncza jednostka ma wymiary 1880 x 1880 x 85 mm i waży 60 kg.
Jak tłumaczy Sunlit Sea, wykorzystanie aluminium do produkcji podstawy niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim metal ten nadaje się do środowiska morskiego. Dobrze radzi sobie z przewodzeniem ciepła, a dzięki warstwie tlenkowej jest odporny na procesy korozyjne. Dodatkowo, aluminiowe blachy są kształtowane w ten sposób, aby od spodu posiadały wgłębienia, co ma zwiększać powierzchnię odprowadzania ciepła i przekładać się na wyższe uzyski energii elektrycznej.
Zastosowane panele fotowoltaiczne mają moc 537 W i każdy w nich jest zbudowany ze 100 ogniw monokrystalicznych o wymiarach 158,75 x 158,75 mm wykonanych w powszechnie stosowanej technologii PERC.
Jak czytamy na stronie producenta, moduł ma sprawność 22,7%, napięcie obwodu otwartego Voc 68,7 V, a prąd zwarciowy Isc 9,57 A. Panel jest przyklejany do górnej części aluminiowej podstawy, a od góry pokryty jest laminatem o grubości 1,5 mm, który zabezpieczenia ogniwa fotowoltaiczne, obwody oraz plastikowe elementy.
Szybki montaż
Jedną z głównych zalet (poza wysoką wydajnością), o jakiej wspomina producent, jest bardzo łatwy montaż i demontaż systemu. Moduł składający się z kilkunastu jednostek może być szybko złożony „w kształt harmonijki” i spakowany do standardowego kontenera transportowego, który może pomieścić do kilka złożonych sekcji.
Przy samym montażu nie wymagana jest duża liczba pracowników, co – jak tłumaczy Sunlit Sea – dodatkowo obniża nakłady inwestycyjne. Poszczególne sekcje mogą być transportowane niewielką łodzią i szybko łączone z kolejnymi fragmentami.
Niezależna międzynarodowa akredytowana jednostka DNV przeprowadziła niedawno weryfikację, która wykazała, że produkt Sunlit Sea jest zgodna z zapisami w DNV-RP-0584 wydanym w 2021 r. W dokumencie tym obsiane zostały dobre praktyki, metodologia, zasady projektowania, rozwoju i użytkowania pływających systemów fotowoltaicznych. Dokument ma charakter uniwersalny i wskazówki w nim zawarte powinny być stosowane we wszystkich regionach geograficznych, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania tego typu systemów.
Oś czasu na stronie internetowej Sunlit Sea wskazuje, że firma jeszcze w 2022 planuje zainstalować swój pierwszy komercyjny projekt o mocy 936 kWp. Na rok 2023 norweski start-up wyznaczył sobie cel zainstalowania 7,5 MWp, a w 2024 roku chce dołożyć kolejne 35 MWp.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.