Photon Energy z rekordem produkcji energii z fotowoltaiki
W czerwcu farmy fotowoltaiczne należące do notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych dewelopera Photon Energy Group, o łącznej mocy 91,9 MWp, wygenerowały 14,83 GWh energii odnawialnej. Jest to największy miesięczny wolumen generacji w historii spółki.
Bardzo dobry wynik Photon Energy, jeśli chodzi o ilość wytworzonej w czerwcu energii z fotowoltaiki, przełożył się na rekordowy wzrost szacowanych przychodów spółki z produkcji energii elektrycznej – mają one osiągnąć poziom 4,47 mln euro, co oznacza wzrost o 61,6 proc. r/r.
W drugim kwartale br. elektrownie PV należące do Photon Energy wyprodukowały rekordowy wolumen 39,44 GWh energii odnawialnej (+21,6 proc. r/r) i ustanowiły najwyższy jak dotąd wynik kwartalnych przychodów – 10,80 mln euro (+56,8 proc. r/r).
W całym pierwszym półroczu 2022 roku produkcja energii elektrycznej z własnych elektrowni spółki wyniosła 66,14 GWh (+39,0 proc. r/r), a przychody osiągnęły poziom 15,75 mln euro – jest to wzrost o 60,3 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
Cena rynkowa kluczem do sukcesu
Tak dobre wyniki finansowe są efektem sprzedaży energii elektrycznej z ponad 80 proc. własnych instalacji po cenach rynkowych.
– Mając na względzie rekordowe wolumeny produkcji oraz rosnące ceny energii elektrycznej, możemy z przyjemnością potwierdzić nasz plan finansowy na 2022 roku przewidujący zwiększenie skonsolidowanych przychodów do 65,0 mln euro, co stanowi wzrost o 78,8 proc. r/r, oraz zwiększenie wyniku EBITDA do 18 mln euro – komentuje Georg Hotar, dyrektor generalny Photon Energy Group.
Grupa Photon Energy działa globalnie na rynkach fotowoltaicznych. Dotychczas zbudowała i uruchomiła elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100 MWp. W swoim portfelu ma elektrownie PV o łącznej mocy 91,7 MWp i rozwija projekty o mocy przekraczającej w sumie 791 MWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii. Świadczy też usługi operacyjne i konserwacyjne dla projektów o mocy ponad 280 MWp na całym świecie.
Spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie. W ubiegłym roku przeprowadziła emisję zielonych obligacji o wartości 50 mln zł, o terminie zapadalności w 2027 roku i oprocentowaniu 6,5 proc. w skali roku. Duże zainteresowanie zgłosili dotychczasowi obligatariusze Photon Energy (21,281 mln euro). Na obligacje spółki zapisało się też wielu nowych inwestorów z całej Europy, instytucjonalnych i indywidualnych. W ich gronie znalazł się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.