Google przechodzi na czystą energię w systemie 24/7
Google podpisał umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych, która pokryje lokalne zapotrzebowanie firmy na energię w trybie 24/7. Dostawcą energii elektrycznej będzie firma Silicon Valley Clean Energy, która zobowiązała się zaspokajać potrzeby internetowego giganta i jego energochłonnych serwerów w biurach w Mountain View i Sunnyvale przez co najmniej 92 proc. godzin w roku.
Google już kilka lat temu zadeklarował, że jego centra danych i biura na całym świecie będą na stale, przez całą dobę, funkcjonowały z wykorzystaniem energii pozyskiwanej wyłącznie z odnawialnych źródeł.
Amerykańskiemu koncernowi już kilka lat temu udało się zabezpieczyć całość swojego zapotrzebowania energią elektryczną pochodzącą z OZE, co zostało osiągnięte głównie dzięki umowom PPA, w których wolumen zakupionej energii odpowiadał konsumpcji generowanej przez infrastrukturę Google. Gdy to zostało osiągnięte Amerykanie poszli dalej i ogłosili, że ich odziały będą zasilane faktycznie zieloną energią w trybie 24 godziny na dobę.
Ponadto w 2020 roku amerykański gigant poinformował o wyznaczeniu sobie ambitnego celu w zakresie zrównoważonego rozwoju: do 2030 roku zamierza działać w całości na energii bezemisyjnej.
Misja: dekarbonizacja
Teraz Google zaczyna wprowadzać w życie swoją ideę zasilania czystą energię w trybie 24/7. W ubiegłym roku pięć centrów danych — w Danii, Finlandii, Iowa, Oklahomie i Oregonie — zaczęło działać prawie w 90 proc. z wykorzystaniem energii powstającej bez emisji dwutlenku węgla.
Jak poinformował portal Energy-Storage.news, w ubiegłym tygodniu kalifornijski dostawca energii elektrycznej Silicon Valley Clean Energy (SVCE) podpisał z Google umowy PPA. W ramach 10-letniego kontraktu SVCE zobowiązał się zaspokajać zapotrzebowanie internetowego giganta i jego energochłonnych serwerów w biurach w Mountain View i Sunnyvale przez co najmniej 92 proc. godzin w roku.
Nie tylko w Kalifornii
Porozumienie podpisane przez Google i kalifornijską firmę energetyczną może być wzorem dla innych umów tego typu. Będzie je można nie tylko powielić na potrzeby innych obiektów firmy, ale też na jego podstawie stworzyć ofertę detaliczną na dostawy energii elektrycznej o podobnym charakterze dla innych odbiorców.
– Umowa na usługę SVCE 24/7 pozwala nam na dekarbonizację naszych dostaw energii w Google i daje SVCE możliwość przetestowania innowacyjnych strategii dekarbonizacji wszystkich swoich klientów – mówi Asim Tahir, dyrektor ds. energii w Google.
Girish Balachandran, dyrektor generalny SVCE, zauważa, że usługa SVCE 24/7 pokazuje modelowo, jak duzi komercyjni odbiorcy i dostawcy energii mogą współpracować, aby rozwijać ideę pełnego przejścia z paliw kopalnych na czystą energię elektryczną.
Serwery z energią z wiatru i słońca
Wcześniej Google podpisał szereg umów PPA, aby zabezpieczyć dostawy zielonej energii dla swoich centrów danych na całym świecie.
Amerykański koncern podpisał m.in. umowę na pozyskiwanie energii odnawialnej dla pierwszego centrum danych w Ameryce Łacińskiej (Biobio w Chile) z turbin wiatrowych o mocy 125 MW. Z kolei farma wiatrowa o mocy 211 MW służy do zasilania serwerowni w Hamina w Finlandii. W Danii Google korzysta z energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 54,5 MW.
Z kolei centrum serwerowe w miejscowości Saint-Ghislain w Belgii jest zasilane przez farmę fotowoltaiczną znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów Google i składająca się z ponad 10,6 tys. paneli.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.