Padł rekord produkcji energii z OZE w Polsce. Fotowoltaika numerem jeden

Padł rekord produkcji energii z OZE w Polsce. Fotowoltaika numerem jeden
Michael Furtsch, unsplash

Dzięki świetnemu nasłonecznieniu i dobrym warunkom wietrzności zwłaszcza jak na upalny czerwcowy dzieńprzy charakterystycznym dla weekendu obniżonym zapotrzebowaniu na energię udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce w sobotnie popołudnie (18 czerwca) wyniósł około 50 proc., a w niedzielne popołudnie (19 czerwca) nawet wyraźnie przekroczył tę wartość. Najważniejszym źródłem w naszym kraju pod względem ilości produkowanej energii była w tym czasie fotowoltaika.

Całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o około 6 GW i obecnie wynosi około 20 GW. To nadal niemal o połowę mniej niż moc konwencjonalnych elektrowni, jednak OZE pokazują, że przy odpowiednich warunkach pogodowych są w stanie w naszym kraju dostarczać znaczące ilości energii, a ich udział w miksie wytwórczym potrafi przekraczać już nawet 50 proc. w weekendy, gdy występuje mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Kolejny rekordowy udział energetyki odnawialnej w miksie wytwórczym w Polsce padł w weekend (18–19 czerwca) za sprawą pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

Już w sobotę około godziny 13–14 udział OZE w produkcji energii w Polsce wynosił około 50 proc. Przy całkowitym zapotrzebowaniu wynoszącym około 16,7 GW elektrownie fotowoltaiczne pracowały z odnotowaną przez operatorów sieci mocą niemal 5,4 GW, do tego około 2,7 GW dokładały elektrownie wiatrowe, a kilkaset MW łącznie pochodziło z elektrowni biomasowych (około 0,23 GW) i wodnych (około 0,13 GW).

Jeszcze wyższy udział OZE został odnotowany w niedzielę, kiedy około godziny 13–14 odnawialne źródła energii pokrywały niemal 60 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, które przekraczało 17,3 GW.

W niedzielę jeszcze lepiej niż dzień wcześniej pracowała fotowoltaika, dostarczając do sieci ponad 6,1 GW mocy (rzeczywista produkcja energii z PV była jeszcze wyższa z uwagi na fakt, że część energii z ponad miliona instalacji prosumenckich została skonsumowana na miejscu, nie trafiła do sieci i z tego powodu nie została odnotowana przez operatorów jako dodatkowa generacja – ale wpłynęła na obniżenie ogólnego zapotrzebowania na prąd z sieci).

Do tego w niedzielne popołudnie wyjątkowo dobrze jak na upalny czerwcowy dzień pracowały elektrownie wiatrowe, które zapewniały ponad 3,5 GW mocy. Podobną moc jak dzień wcześniej zapewniały również elektrownie biomasowe i wodne.

REKLAMA

W niedzielę po południu fotowoltaika była najważniejszym źródłem energii w Polsce pod względem mocy wprowadzanej do sieci. Wyprzedziła elektrownie na węgiel kamienny, które zapewniały około 4,5 GW mocy, a także elektrownie na węgiel brunatny (około 2 GW).

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w niedzielę 19 czerwca 2022 roku. Dane: EnergyInstrat.pl / Entso-E

Udział OZE w krajowym miksie wytwórczym przy zbliżonej generacji jak w niedzielę byłby niższy przy standardowym zużyciu energii, które występuje w dni robocze (wczoraj około godziny 14 wynosiło około 21 GW), jednak nawet przy takim zapotrzebowaniu udział OZE przy produkcji ponad 6 GW z fotowoltaiki i ponad 3,5 GW z wiatru wynosiłby około 47 proc., istotnie ograniczając pracę elektrowni węglowych i gazowych i redukując generowane przez nie emisje CO2.

Duża szansa na dobry wynik OZE w skali roku

Notowane w ostatnich tygodniach wyniki produkcji energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych dają szansę na istotną poprawę udziału OZE w krajowym miksie produkcji energii elektrycznej w stosunku do wyniku z ubiegłego roku.

W całym 2021 roku w Polsce wyprodukowano 146 TWh energii elektrycznej, z czego elektrownie na węgiel kamienny dostarczyły 72,9 TWh, elektrownie na węgiel brunatny wyprodukowały 37,2 TWh, kolejne miejsce w miksie wytwórczym miały elektrownie wiatrowe (13,45 TWh), elektrownie na gaz (11,5 TWh), a fotowoltaika dostarczyła 4,52 TWh – więcej niż elektrownie na ropę (1,95 TWh), biomasowe (1,79 TWh), wodne przepływowe (1,72 TWh) oraz szczytowo-pompowe (0,9 TWh).

Udział OZE w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej w 2021 roku wyniósł ogółem około 15 proc. i był to wynik zbliżony do odnotowanego rok wcześniej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.