W miesiąc przybyło ponad 93 tys. prosumentów
Na koniec kwietnia moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju zbliżyła się do poziomu 10 GW. To głównie zasługa inwestycji prosumentów, których liczba przekroczyła w kwietniu granicę 1 miliona.
Na koniec marca 2022 roku w naszym kraju liczba prosumentów w Polsce wzrosła – według raportu Agencji Rynku Energii (ARE) – do 966 350, a całkowita moc posiadanych przez nich instalacji wynosiła 6915,36 MW.
Tymczasem według najnowszego raportu ARE na koniec kwietnia liczba prosumentów wzrosła do 1 059 924, co oznacza, że w kwietniu wolumen prosumenckich instalacji w rejestrze prowadzonym przez Agencję zwiększył się aż o 93 574 (miesiąc wcześniej przybyło w zestawieniu ARE 44,5 tys. prosumentów, a w całym pierwszym kwartale tego roku w sumie około 120 tys.).
Moc prosumenckich mikroinstalacji na koniec kwietnia osiągnęła 7660,53 MW i zwiększyła się w skali miesiąca aż o 745,17 MW. Przeciętna jednostkowa moc mikroinstalacji odnotowana przez ARE w kwietniu wyniosła 7,9 kW.
Zmiana systemu rozliczeń
Kwiecień był pierwszym miesiącem obowiązywania nowego systemu rozliczeń prosumentów – tzw. net-billingu – jednak rekordowy wzrost liczby prosumentów odnotowany przez ARE należy traktować jako zasługę jeszcze poprzedniego systemu rozliczeń.
Do końca marca 2022 roku, przed zamknięciem systemu rozliczeń w formie opustów dla nowych prosumentów, prosumenci złożyli dużą liczbę zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji, aby wejść jeszcze do systemu opustów. To zaowocowało wyjątkowo dużym wzrostem liczby instalacji odnotowanym w raporcie ARE za kwiecień.
Liczba i moc mikroinstalacji w Polsce na koniec kwietnia 2022 r. Dane: Agencja Rynku Energii
Polska fotowoltika blisko 10 GW
Na koniec kwietnia łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce według ARE wynosiła 9981,7 MW. Oznacza to, że w ciągu roku moc PV w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie – na koniec kwietnia zeszłego roku wynosiła jeszcze 4739,6 MW.
W ten sposób fotowoltaika stała się liderem na polskim rynku odnawialnych źródeł energii jeśli chodzi o moc zainstalowaną, wyprzedzając energetykę wiatrową (7142,6 MW), hydroenergetykę (984,9 MW), elektrownie biomasowe (797,8 MW) oraz biogazowe (261 MW).
Całkowita moc OZE w Polsce na koniec kwietnia wynosiła 19 168 MW i urosła w ciągu 12 miesięcy – głównie za sprawą fotowoltaiki – o 5942,1 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.