Timmermans odwiedził polską fabrykę ogniw perowskitowych
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
Celem inicjatywy Europejski Zielony Ład, którą kieruje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, jest przekształcenie Europy w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu. Europejski Zielony Ład ma pomóc przetransformować UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 roku osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w której wzrost gospodarczy nie będzie zależny od zużywania zasobów.
Saule Technologies jest jedyną spółką na świecie, której udało się wyprodukować ogniwa perowskitowe na masową skalę i wprowadzić je na rynek.
Ogniwa wytwarzane przez wrocławską spółkę są elastyczne, cienkie, lekkie i wydajne nawet w sztucznym świetle, dzięki czemu idealnie wpisują się w założenia europejskiej strategii, będąc jedną z największych nadziei zielonej transformacji energetycznej. Polska firma produkuje je już od maja 2021 roku w swojej pilotażowej fabryce we Wrocławiu, wykorzystując opracowaną przez dr Olgę Malinkiewicz metodę druku.
Kluczowa rola fotowoltaiki
W trakcie kilkugodzinnej wizyty w siedzibie Saule Technologies we Wrocławiu, w piątek 3 czerwca br., Frans Timmermans odwiedził fabrykę i wziął udział w rozmowach w formule okrągłego stołu z przedstawicielami Saule Technologies i kilkunastu innych polskich firm będących interesariuszami Europejskiego Zielonego Ładu.
– Rola fotowoltaiki w transformacji energetycznej jest ogromna, ponieważ możemy pokrywać panelami istniejące budynki. Możemy dzięki tej technologii zaspokoić do 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Ten sposób pozyskiwania energii jest w dodatku bezpieczniejszy dla środowiska w porównaniu ze spalaniem węgla czy oleju. Jest to istotne szczególnie dziś, kiedy 400 tys. Europejczyków co roku umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza. Dzięki fotowoltaice możemy ją znacząco poprawić – powiedział Frans Timmermans.
– Bardzo się cieszę z tego spotkania i możliwości przedstawienia polskiej technologii, która jest unikatowa w skali całego świata. Przekazałam panu Timmermansowi, że Saule Technologies jest gotowe udostępnić swoją technologię na rynku europejskim, aby rozwiązać problem złej jakości powietrza, a także aby Unia Europejska po raz pierwszy od dekad produkowała ogniwa fotowoltaiczne bez surowców spoza UE. To bardzo ważne, abyśmy stali się samowystarczalni jako UE i całkowicie niezależni energetycznie. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo oraz przyszłość naszych rodzin i bliskich – powiedziała dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies.
Potencjał perowskitów
Na pytanie o rolę technologii ogniw perowskitowych w procesie transformacji energetycznej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedział:
– Nie jestem inżynierem, ale uważam, że to, co usłyszałem na spotkaniu, jest bardzo przekonujące i interesujące – powiedział Frans Timmermans. – Jeśli procesy produkcyjne mogą być bardziej przyjazne środowisku, jeśli można używać tylko europejskich komponentów, jeśli ogniwa mogą produkować energię niezależnie od zacienienia czy promieniowania słonecznego, to jest to niesamowita okazja do rozwoju energetyki odnawialnej.
Ogniwa perowskitowe Saule Technologies znalazły już zastosowanie w funkcjonujących także jako generatory prądu łamaczach światła (pierwsza instalacja: fasada budynku Aliplast w Lublinie) oraz elektronicznych etykietach cenowych nowej generacji PESL (Perovskite Electronic Shelf Label) zintegrowanych z systemem analityczno-obliczeniowym big data wspomagającym pracę punktów handlowych.
W pracach nad nowymi produktami wykorzystującymi drukowane ogniwa perowskitowe Saule Technologies współpracuje m.in. z takimi firmami jak Columbus, Somfy i Google Cloud.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.