Fotowoltaika będzie obowiązkowa. To element nowego planu Brukseli
Komisja Europejska zaprezentowała szczegóły planu określanego jako REPower EU, którego celem jest szybkie zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich surowców energetycznych. Jednym z elementów tego planu jest stopniowe wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet nowych domach.
Dzisiaj przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali szczegóły nowego planu REPower EU, który ma przyspieszyć dekarbonizację Unii Europejskiej i szybko zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskiego gazu i ropy.
Komisja Europejska chce to osiągnąć dzięki zintensyfikowaniu postępów w trzech obszarach. Pierwszy to przyspieszenie poprawy efektywności energetycznej, drugi to większa dywersyfikacja kierunków importu surowców energetycznych, a trzeci to inwestycje w odnawialne źródła energii. Według najnowszego stanowiska Brukseli OZE w 2030 roku mają odpowiadać nie za 40 proc. konsumpcji energii elektrycznej w UE – jak przyjmowano wcześniej – ale za 45 procent.
Zwiększenie inwestycji w OZE nie będzie możliwe, jeśli nie zostanie ułatwiony i przyspieszony proces uzyskiwania pozwoleń, który wydłuża czas przygotowania projektów do budowy w niektórych europejskich krajach nawet do około 8–10 lat.
Komisja Europejska chce ułatwić życie deweloperom dzięki wyznaczaniu przez poszczególne kraje UE specjalnych stref, dla których zostanie wcześniej przygotowana kompleksowa ocena środowiskowa i w ten sposób z obowiązku jej przeprowadzenia zostaną zwolnieni inwestorzy. Czas przygotowania projektów OZE w takich strefach ma zostać skrócony do roku, a w przypadku mniejszych instalacji przygotowanie inwestycji ma trwać jeszcze krócej.
Unijna strategia solarna
Największym beneficjentem programu REPower EU może być unijny sektor fotowoltaiczny, który dzisiaj doczekał się zaprezentowania dedykowanego programu.
Komisja Europejska chce wesprzeć ten kierunek dzięki wdrożeniu ogłoszonej dzisiaj nowej unijnej strategii solarnej (EU Solar Strategy), której realizacja ma sprawić, że całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w UE zostanie podwojona do roku 2025 (do poziomu 320 GW) w stosunku do poziomu z 2020 roku (136 GW), a na koniec obecnej dekady moc elektrowni fotowoltaicznych w UE ma wzrosnąć do 600 GW.
Kluczowy dla wykorzystania potencjału energetyki słonecznej w Unii Europejskiej ma być nowy program poświęcony dachowej fotowoltaice – European Solar Rooftops Initiative.
Komisja Europejska chce stopniowo wprowadzać obowiązek montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych na kolejnych obiektach.
- Od 2026 roku obligatoryjna ma być instalacja fotowoltaiki na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2.
- Od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2.
- Natomiast od roku 2029 obowiązek montażu fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe domy.
Popularyzacji fotowoltaiki ma służyć także warunek, zgodnie z którym w każdej gminie na terenie Unii Europejskiej liczącej ponad 10 tys. mieszkańców powstanie przynajmniej jedna energetyczna wspólnota. Inny postulat Brukseli to wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, aby fotowoltaika mogła obniżać koszty energii mniej zamożnych odbiorców.
Co więcej, kraje członkowskie mają zostać zobowiązane do zapewnienia systemów wsparcia dla inwestorów montujących instalacje fotowoltaiczne, w tym w połączeniu z magazynami energii i pompami ciepła, które zapewnią maksymalnie 10-letni okres zwrotu.
Realizacji powyższego celu ma służyć wdrożenie praktyk, dzięki którym wszystkie nowe budynki na terenie Unii Europejskiej zostaną przygotowane z uwzględnieniem warunku „solar ready”.
Bruksela zakłada ponadto skrócenie formalności związanych z przygotowaniem dachowych instalacji fotowoltaicznych maksymalnie do 3 miesięcy.
Elementem unijnej strategii fotowoltaicznej ma być także program określany jako European Solar PV Industry Alliance, który ma wspierać rozwój lokalnego łańcucha dostaw, aby realizacja zapowiadanych ogromnych inwestycji w PV była możliwa dzięki komponentom wytwarzanym na terenie Unii Europejskiej.
Z tym związany jest kolejny filar nowej strategii dla fotowoltaiki – zapewnienie wykwalifikowanych pracowników.
Komisja Europejska zakłada, że realizacja nowej strategii dla sektora fotowoltaicznego będzie wymagać inwestycji, których koszt sięgnie 26 mld euro do roku 2027 – i to niezależnie od inwestycji mających wynikać z dotychczasowego unijnego pakietu FiT for 55.
Dzięki wdrożeniu tylko założeń European Solar Rooftops Initiative produkcja energii z dachowej fotowoltaiki na terenie UE ma wzrosnąć już w pierwszym roku o 19 TWh, czyli o 36 proc. w stosunku do założeń z pakietu Fit for 55, natomiast do roku 2025 dachowa fotowoltaika ma wytwarzać dodatkowe 58 TWh, czyli dwa razy więcej, niż wcześniej zakładał Fit for 55.
Pompy ciepła, wodór i biometan
Nowe plany Komisji Europejskiej nie skupiają się tylko na elektroenergetyce. W ciepłownictwie podstawą dekarbonizacji i redukcji zależności od rosyjskiego gazu mają być inwestycje w pompy ciepła. Według zamierzeń Brukseli montaż pomp ciepła na terenie Unii Europejskiej ma zostać podwojony.
Dekarbonizacji ciepłownictwa, ale także przemysłu i transportu – i uwolnieniu tych obszarów od rosyjskich surowców energetycznych – ma sprzyjać ponadto produkcja wodoru, który będzie wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej. Komisja Europejska chce, aby do roku 2030 na terenie Unii Europejskiej powstawało przynajmniej 10 mln ton czystego wodoru, a taka sama ilość zielonego H2 ma być importowana do UE.
Nowy plan Komisji Europejskiej zakłada też rozwój unijnego potencjału, jeśli chodzi o produkcję biometanu – do poziomu 35 mld m3 do roku 2030.
Ile to będzie kosztować?
Komisja Europejska szacuje, że wdrożenie całego planu REPower EU będzie oznaczać dodatkowe inwestycje warte 210 mld euro do roku 2027. Z drugiej strony odcięcie się od importu tylko rosyjskich surowców energetycznych ma wygenerować oszczędności rzędu 100 mld euro rocznie.
W celu zmobilizowania prywatnych inwestycji, które wpiszą się w plan REPower EU, sektor prywatny już teraz może korzystać z instrumentów pożyczkowych w wysokości do 225 mld euro w ramach unijnego Funduszu Odbudowy (warunkiem skorzystania z tych pieniędzy jest przygotowanie przez kraje UE Krajowych Planów Odbudowy).
Ponadto Komisja Europejska chce przeznaczyć na inwestycje zgodne z REPower EU granty w łącznej wysokości 20 mld euro. Te pieniądze mają pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, które zostały zebrane w ramach mechanizmu stabilizacyjnego (MSR).
To jednak tylko część środków, które Komisja Europejska chce zapewnić inwestorom z rynku OZE. Planowane jest wydzielenie dla energetyki odnawialnej kolejnych środków z innych programów, w tym z Funduszu Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Są to kwoty liczone w dziesiątkach miliardów euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jestem przeciw tak zwanej zielonej zmianie i ekoterrorystom.
a kto wypłaci odszkodowanie jak przez panele na dachu bedzie pożar ?