Przyspieszenie formalności i zerowy VAT. To postulaty branży PV

Przyspieszenie formalności i zerowy VAT. To postulaty branży PV
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej

Szybka ścieżka formalno-prawna dla inwestycji fotowoltaicznych, zerowa stawka VAT na urządzenia PV, pompy ciepła oraz magazyny energii, uznanie za niedopuszczalne klauzul wprowadzanych przez spółki obrotu energią, które wykluczają możliwość sprzedaży energii ze źródeł fotowoltaicznych – to najważniejsze postulaty zapisane w apelu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej wczoraj podpisany został apel w sprawie wprowadzenia w Polsce lepszych rozwiązań formalnych i legislacyjnych, które spowodują duże ułatwienia przede wszystkim dla firm chcących zamontować instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach. Podpisały się pod nim organizacje branżowe, parlamentarzyści, przedsiębiorcy i pracodawcy, m.in.: Business Center Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Rada Spółdzielczości, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz posłowie Mieczysław Kasprzak i Andrzej Grzyb.

Konieczne uproszczenie procedur

REKLAMA

Apel skierowany jest do przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu, a jego główne postulaty dotyczą ułatwień w zakresie montażu zarówno instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, jak i instalacji średniej wielkości w firmach i przedsiębiorstwach.

– Jednym z naszych postulatów jest uproszczenie procedur, zwolnienie tych inwestycji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenia do 14 dni ze 150 wydawania warunków przyłączeniowych dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych  mówi Maciej Borowiak, członek zarządu SBF.

Podpisanie apelu nastąpiło na terenie centrum Poleczki Park w Warszawie. Jego właściciel, firma UBM, jest w przededniu realizacji dużej inwestycji fotowoltaicznej. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby szybko zrealizować to przedsięwzięcie, inwestor musi je znacznie ograniczyć.

– Kompleks Poleczki Park to sześć budynków. Na każdym moglibyśmy wybudować instalację fotowoltaiczną o mocy 150 kWp. Niestety, wybudujemy tylko dwie o mocach 50 kWp, bo dla takich jest przewidziana prosta ścieżka administracyjna. Kolejne powstaną najwcześniej za rok, bo takie są wymogi proceduralne. Przez ten czas jesteśmy zmuszeni do płacenia wysokich rachunków za prąd. Ten problem dotyka wielu przedsiębiorców, którzy chcą mieć własne źródło wytwórcze i tak jak my praktycznie w 100 proc. konsumować je na własne potrzeby, a nie sprzedawać do sieci – powiedział Mariusz Banasiak z UBM.

REKLAMA

Polityczne poparcie dla OZE

Apel spotkał się z poparciem części parlamentarzystów. Podczas spotkania w Poleczki Park senator Krzysztof Kwiatkowski powiedział:

– Nastawienie demokratycznej większości w Senacie do problemów związanych z energetyką odnawialną jest jednoznaczne. Senat uchwalił weto do tych niekorzystnych zmian związanych z ograniczeniem możliwości rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Wszystkie elementy tzw. racjonalnej analizy w wymiarze gospodarczym, przyszłościowo-cywilizacyjnym, geostrategiczno-obronnym, finansowo-wspólnotowym – wszystko to przemawia za tym, aby rozwijać energetykę odnawialną.

Ważny w tym kontekście jest głos przedsiębiorców, których podczas podpisania apelu reprezentował m.in. Emil Muciński, wiceprezes Business Center Club. Odnosząc się do poszukiwania najlepszych rozwiązań dla tworzenia miksu i budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, powiedział:

– Jesteśmy zwolennikami upraszczania przepisów i procedur administracyjnych. Będziemy wspierać zespół think tanku Stowarzyszenia. Widać, że w UE te sprawy przyspieszyły. W zakresie gazu – to, co miało być zrobione w półtora roku, będzie zrobione do czerwca, żeby zdążyć przygotować przepisy przed kolejnym sezonem. A to wszystko w myśl zasady, że lepiej mieć wiatrak w ogrodzie, panel słoneczny na dachu niż Rosjan w kuchni.

Stowarzyszenie Branży Fotowotlaicznej podkreśla, że wszystko teraz leży w rękach rządu i parlamentu. Aby otworzyć możliwości rozwoju fotowoltaiki, potrzebne są bowiem zmiany legislacyjne. SBF planuje utworzyć think tank, którego eksperci mają wspierać prace nad nowelizacją ustaw dotyczących szeroko rozumianego OZE. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.