Columbus i Saule nawiązują współpracę z Google
Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
Według prognoz, na które powołują się Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud, światowy rynek internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) już w 2025 roku będzie wart 1,1 bln dolarów.
Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania.
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są lekkie, cienkie i elastyczne, a ponadto mają działać wydajnie nawet w sztucznym świetle. Te atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies mają być świetnym źródłem energii dla urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji.
– Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem – mówi Artur Kupczunas, członek zarządu Saule Technologies.
– Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację – dodaje Artur Kupczunas.
Elektroniczne perowskitowe etykiety cenowe
Pierwszy produkt Saule z zastosowaniem tej technologii jest już wytwarzany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label, PESL) zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tego produktu ma być możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.
Columbus i Saule zapewniają, że liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródła zasilania jest potencjalnie nieograniczona. W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność do osób potrzebujących, przebywających na trudno dostępnych terenach.
Domowe urządzenia energetyczne pod kontrolą
Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA, informuje, że współpraca z Google Cloud ma zaowocować m.in. ulepszeniem i przyspieszeniem wdrożenia systemu do zarządzania pracą domowych urządzeń energetycznych.
– Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych, tak by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników – mówi Dawid Zieliński.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.