SBF: Zwolnienie z pozwolenia na budowę dla fotowoltaiki do 150 kW

SBF: Zwolnienie z pozwolenia na budowę dla fotowoltaiki do 150 kW
Pixabay

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zaapelowało w liście skierowanym m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie rozwiązań, które spowodują przyspieszenie rozwoju energetyki fotowoltaicznej. SBF wskazuje zwłaszcza na potrzebę ułatwień w procesie inwestycji w instalacje PV o mocy ponad 50 kW, w przypadku których inwestorzy nie mogą korzystać z udogodnień przyznanych prosumentom.

Stowarzyszenie reprezentujące sektor fotowoltaiczny odnotowuje ostatnie zmiany, które ułatwiły inwestycje w większe elektrownie fotowoltaiczne – o mocy do 1 MW.  

W zeszłym roku za sprawą nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przesunięto granice tzw. małych instalacji z 500 na 1000 kW. W efekcie inwestorzy realizujący projekty do takiej mocy zostali zwolnieni z obowiązku uzyskania koncesji.

REKLAMA

SBF Polska PV zauważa jednak, że średniej wielkości instalacje nie mogą korzystać z istotnych uproszczeń w procesie inwestycyjnym. Z tego powodu inwestor, który chce wykonać instalację nawet nieznacznie przekraczającą 50 kW, zobligowany jest uzyskać pozwolenie na budowę oraz warunki przyłączenia, a tylko te dwie procedury zajmują 7–8 miesięcy i jest to duża bariera dla firm chcących inwestować w produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby.

Z tego względu zasadne jest – zdaniem stowarzyszenia – aby średniej wielkości instalacje, o mocy do 150 kW, przyłączane do istniejącego przyłącza energetycznego zwolnione były z procedury uzyskania pozwolenia na budowę.

Ponadto, według SBF Polska PV, dla tego typu instalacji warunki przyłączeniowe powinny być wydawane w uproszczonej i usystematyzowanej procedurze trwającej nie dłużej niż 14 dni, pod warunkiem że dany podmiot ma umowę przyłączeniową w zakresie zasilania obiektu o mocy nie mniejszej niż moc wykonywanej instalacji fotowoltaicznej.

Do 500 kW bez warunków zabudowy

Kolejny postulat to wyłączenie z konieczności uzyskiwania warunków zabudowy dla instalacji o mocy do 500 kW. Nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym wprowadziła ułatwienia dla instalacji fotowoltaicznych, jednak nie przewidziano stosownych uproszczeń dla inwestycji lokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma obowiązujących planów.

REKLAMA

Z tego powodu dla spójności przepisów zasadne jest – według stowarzyszenia – wyłączenie z konieczności uzyskiwania warunków zabudowy dla naziemnych instalacji fotowoltaicznych do 500 kW i dachowych instalacji PV bez limitu mocy, co znacznie uprościłoby proces inwestycyjny w miejscach, gdzie nie istnieją obowiązujące plany zagospodarowania.

Zerowy VAT na instalacje OZE

Ponadto SBF Polska PV zwraca się do rządu i parlamentu o podjęcie natychmiastowych prac nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii i wprowadzenie do niej zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji energii odnawialnej – instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także magazynów energii.

Stowarzyszenie apeluje także o uznanie za abuzywne klauzul wyłączających możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych przez spółkę obrotu.

Jednocześniej SBF podkreśla swoją gotowość współpracy i podjęcia dialogu z przedstawicielami rządu polskiego i parlamentarzystami, których efektem będzie projekt ustawy o zmianach w zakresie inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Organizacja zapowiada powołanie think-tanku, w którego skład wejdą autorytety i specjaliści polskiej branży fotowoltaicznej, gotowi wraz ze stroną rządowo-parlamentarną podjąć pracę nad nowelizacją ustawy o OZE.

– Dla wielu gospodarstw domowych, ale także firm czy samorządów może to być nie tylko szansa na wykorzystanie alternatywnych do rosyjskich źródeł energii, ale także sposób na obniżenie kosztów pozyskania energii elektrycznej w perspektywie kolejnych lat. Uważamy, że maksymalne wsparcie rozwoju fotowoltaiki w zdecydowany sposób wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski – czytamy w apelu SBF Polska PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.