Chiński producent modułów PV podał wyniki za pierwszy kwartał

Chiński producent modułów PV podał wyniki za pierwszy kwartał
fot. JinkoSolar

JinkoSolar, jeden z największych chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, opublikował wyniki finansowe za okres od stycznia do marca 2022 roku. W ujęciu rok do roku spółka zanotowała znaczący wzrost przychodów i dostaw. Jinko utrzymał też relatywnie wysoką marżę  mimo wzrostu kosztów, którego doświadczył w ostatnim roku przemysł fotowoltaiczny. 

Pierwszy kwartał tego roku okazał się dla JinkoSolar słabszy od ostatniego kwartału roku 2021, jednak w zestawieniu rok do roku producent zanotował wzrosty. 

Całkowity przychód w okresie styczeń–marzec 2022 roku wyniósł 2,33 mld dolarów, co oznacza spadek o 9,9 proc. względem wcześniejszego kwartału, ale wzrost o 85,9 proc. r/r.

REKLAMA

JinkoSolar zrealizował w pierwszym kwartale dostawy na 8390 MW, w tym 8031 MW dla modułów słonecznych oraz 359 MW dla ogniw i płytek. Jest to wzrost o 56,7 proc. r/r (spadek o 13,4 proc. kwartał do kwartału).

Dochód z działalności operacyjnej w tym okresie wyniósł 6,4 mln dolarów – wobec około 74 mln dolarów w czwartym kwartale 2021 roku i około 23 mln dolarów w pierwszym kwartale 2021 roku.

Producent podaje, że w pierwszych 3 miesiącach br. osiągnął zysk brutto na poziomie 351,2 mln dolarów. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 63,9 proc., w ujęciu kwartalnym natomiast – spadek o 15,8 proc.

Z kolei zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy wyniósł 4,6 mln dolarów, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to około 33 mln dolarów.

Marża brutto wyniosła 15,1 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku – w porównaniu z 16,1 proc. w ostatnim kwartale 2021 roku i 17,1 proc. w pierwszym kwartale roku 2021 r. Producent informuje, że spadki wynikały głównie ze wzrostu kosztów materiałów do produkcji modułów słonecznych.

JinkoSolar podaje również, że pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku firma jako pierwszy podmiot w branży przekroczyła poziom dostaw modułów słonecznych o łącznej mocy 100 GW.

REKLAMA

Stały wzrost popytu

W swoim komentarzu do najnowszych wyników finansowych Xiande Li, prezes zarządu i dyrektor generalny JinkoSolar, pokreślił utrzymujące się w pierwszym kwartale br. wysokie ceny krzemu polikrystalicznego i wysokie koszty transportu, wynikające m.in. z kolejnych fal epidemii. W Chinach spowodowało to zakłócenia wielu łańcuchów dostaw. Jednocześnie rosło zainteresowanie czystą energią – wiele chińskich prowincji w pierwszych miesiącach tego roku zaczęło wprowadzać gwarantowane taryfy za energię, co zwiększyło inwestycje. Jinko odnotowuje ponadto, że w Europie gwałtowną potrzebę zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. 

Wszystko to spowoduje rosnący popyt na panele fotowoltaiczne. Prezes JinkoSolar przewiduje, że w 2022 roku łączna moc instalacji na świecie osiągnie wartość około 250 GW.

Większa wydajność ogniw

Obecnie sprawność konwersji masowo produkowanych przez JinkoSolar ogniw typu N o mocy 16 GW przekracza 24,6 proc. Inwestycje w unowocześnianie technologii mają zwiększyć ich wydajność i obniżyć koszty wytwarzania.

Niedawno producent pochwalił się ustanowieniem nowego rekordu świata dla monokrystalicznego krzemowego ogniwa słonecznego TOPCon – maksymalna sprawność konwersji wyniosła 25,7 proc.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.