Chiński producent falowników PV chwali się przychodami za 2021

Chiński producent falowników PV chwali się przychodami za 2021
fot. Sungrow

Firma Sungrow podaje, że zwiększyła przychody w minionym roku o 25 proc., a jej udział w globalnym rynku falowników fotowoltaicznych wzrósł do 30 proc. Znaczący skok przychodów producent zanotował w segmencie magazynowania energii. 

Producent falowników do instalacji fotowoltaicznych z Chin podał wyniki finansowe za rok 2021. Sungrow zrealizował w ubiegłym roku dostawy inwerterów o łącznej mocy 47 GW (18 GW w Chinach, 29 GW za granicą), co zwiększyło jego udział w światowym rynku dostawców inwerterów fotowoltaicznych do 30 proc. Ponadto dostarczył ponad 50 tys. falowników łańcuchowych dla segmentu generacji rozproszonej oraz inwertery o mocy 3 GW dla systemów magazynowania energii. W tym ostatnim segmencie przychody firmy wzrosły o 168,51 proc. – do 486,5 mln dolarów.

Łączne przychody Sungrow w zeszłym roku wyniosły 3,74 mld dolarów, co oznacza wzrost o 25,15 proc. w ujęciu rocznym.

REKLAMA

Według rocznego raportu łączne dostawy falowników firmy na koniec grudnia przekroczyły 224 GW.

W minionym roku chiński producent zwiększył też inwestycje w badania i rozwój o 44 proc. w skali roku – do 179,9 mln dolarów. W tym czasie zgłosił też około 2 tys. patentów (wzrost o 24,5 proc. względem roku wcześniejszego).

W planach na rok 2022 jest wzmocnienie globalnych możliwości zaopatrzenia, poprawa zdolności łańcucha dostaw i kontynuacja działań badawczo-rozwojowych w bazach w Hefei, Nanjing i Shenzhen.

REKLAMA

Ponadto Sungrow zwiększa moce produkcyjne swojej fabryki w Indiach – do 10 GW rocznie. Uruchamia też kolejną fabrykę mającą wytwarzać w skali roku falowniki o mocy 10 GW w Tajlandii.

Aktywność poza Chinami

Producent falowników 40 proc. swoich przychodów wypracował w 2021 roku poza Chinami, zgodnie z planem dywersyfikacji bazy klientów.

Ostatnio chinska firma zrealizowała kolejny duży kontrakt na dostawę falowników do Europy. Do projektu wykonanego w Grecji przez francuską firmę Total Eren producent dostarczył falowniki Sungrow SG250HX o łącznej mocy 30 MW. Inwestycja uruchomiona została w trzech lokalizacjach w północnej Grecji. Zainstalowane moduły PV wyposażone są w system trackerów, dzięki czemu reagują na położenie słońca. Instalacje mają wytwarzać w sumie 51 GWh energii elektrycznej rocznie. 

Poza projektami fotowoltaicznymi Sungrow coraz intensywniej wchodzi w sektor magazynowania energii. Niedawno producent poinformował o podpisaniu dużego kontraktu z brytyjską firmą Statera Energy na dostawę bateryjnego magazynu energii o mocy 362 MW i pojemności 391 MWh. Do realizacji tego zamówienia Sungrow wykorzysta magazyny oznaczone symbolem ST3727kWh-3450UD-MV.

Planowany w Wielkiej Brytanii magazyn bateryjny będzie największym takim projektem w Europie (obecny największy magazyn ma moc 100 MW i pojemność 100 MWh; działa w Minety, 100 km od Londynu). Dostarczone przez Sungrow baterie będą wykorzystane m.in. do realizacji usług Dynamic Containment Frequency Response – stabilizowania częstotliwości sieci – w ramach umowy z operatorem brytyjskiego systemu przesyłowego National Grid. Znaczenie takich usług rośnie wraz ze wzrostem znaczenia źródeł odnawialnych zależnych od pogody. Jest to ważne szczególnie w Wielkiej Brytanii, która w coraz większym stopniu rozwija morską energetykę wiatrową.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.