Mamy już ponad milion prosumentów
W ubiegłym miesiącu liczba prosumentów w Polsce przekroczyła milion. Wyłącznie w 2021 roku do krajowych sieci dystrybucyjnych zostało przyłączonych niemal 400 tys. prosumenckich mikroinstalacji, a w pierwszym kwartale tego roku ich liczba wzrosła już o ponad 150 tys. Operatorzy sieci wskazują, że rośnie jednostkowa moc przyłączanych mikroinstalacji, oceniając jednocześnie, że nie jest to pozytywne zjawisko.
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) opublikowało najnowsze dane na temat liczby i mocy mikroinstalacji, które pokazują skalę inwestycji zrealizowanych na rynku prosumenckim do końca ubiegłego miesiąca.
Ubiegły rok okazał się najlepszy w dotychczasowej historii energetyki prosumenckiej w Polsce. W naszym kraju przybyło wówczas 396,5 tys. mikroinstalacji.
W roku 2020 przyłączonych zostało 303 tys. mikroinstalacji, a rok wcześniej – 100 tys. Tymczasem na początku 2016 roku łączna liczba prosumentów w Polsce wynosiła zaledwie 4 tys.
Dane i szacunki na rok 2022
Jaki będzie ten rok na polskim rynku prosumenckim? Znamy już liczbę mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych w pierwszych trzech kwartałach br. Przyłączonych w nim zostało – według PTPiREE – w sumie 152,8 tys. mikroinstalacji, z czego wolumen przyłączeń w styczniu, lutym i marcu miał wynieść odpowiednio 33 380, 44 578 oraz 74 859. Marzec okazał się tym samym najlepszym miesiącem w historii rynku prosumenckiego w Polsce pod względem liczby nowych mikroinstalacji.
Dane z pierwszego kwartału 2022 roku wskazują więc, że możliwe jest poprawienie ubiegłorocznego rekordu, chociaż trzeba mieć na uwadze, że pierwsze 3 miesiące tego roku na rynku prosumenckim stały pod znakiem pośpiechu inwestorów chcących rozpocząć wytwarzanie jeszcze w systemie opustów, który został wygaszony dla nowych inwestorów z dniem 31 marca.
Osoby, które do tego czasu zdążyły zgłosić przyłączenie mikroinstalacji, uzyskały prawo do korzystania w okresie 15 lat z dotychczasowej metody rozliczeń nadwyżek energii wprowadzonej do sieci, bazującej na tzw. opuście. Będą też mieć prawo do przejścia na rozliczenia w nowym systemie – net-billingu.
Natomiast prosumenci, którzy złożyli zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji po tej dacie, mogą rozliczać nadwyżki wprowadzone do sieci już tylko w ramach net-billingu.
Na razie trudno jest jeszcze ocenić, jak przejście na nowy system wpłynie na liczbę przyłączanych mikroinstalacji w kolejnych miesiącach, natomiast pozytywnie na inwestycje z pewnością wpłynie uruchomiony w połowie tego miesiąca nabór wniosków o dotacje z czwartej edycji Mój Prąd.
Ponad 7,3 GW mocy
Z najnowszych danych Agencji Rynku Energii wynika, że na koniec lutego br. moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosiła już 17,9 GW, z czego 7 GW przypadało na energetykę wiatrową, a 8,7 GW na fotowoltaikę.
Tymczasem dane PTPiREE pokazują, że na koniec marca moc prosumenckich mikroinstalacji, wśród których aż około 99,9 proc. stanowi fotowoltaika, wynosiła już 7336 MW i wzrosła w pierwszych 3 miesiącach tego roku o około 1226 MW.
Wyłącznie w ubiegłym roku do sieci przyłączonych zostało około 3 GW nowych mocy w energetyce prosumenckiej, a rok wcześniej – około 1 GW.
PTPiREE wnioskuje, że jeśli notowana ostatnio dynamika inwestycji zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach tego roku, na koniec 2022 roku łączna moc mikroinstalacji może osiągnąć wartość około 10 GW.
Jednostkowa moc w górę
Wraz ze wzrostem skumulowanej liczby i mocy mikroinstalacji prosumenckich rośnie również ich przeciętna jednostkowa moc.
PTPiREE zaznacza, że średnia moc przyłączanych do sieci mikroinstalacji rok do roku jest wyższa, jednakże w okresie 2018–2020 wzrosty te były minimalne w stosunku do roku poprzedniego, od początku 2021 roku zaś można zaobserwować, że dynamika ta przybiera na sile.
Średnia moc przyłączonej mikroinstalacji w pierwszym kwartale tego roku wynosiła 8,28 kW (w marcu 8,3 kW) i była o prawie 1,6 kW wyższa niż średnia moc mikroinstalacji przyłączanych do sieci w roku 2020 (6,68 kW).
Natomiast średnia moc mikroinstalacji przyłączanych do sieci w ubiegłym roku wynosiła 7,62 kW, a w roku 2020 było to przeciętnie 6,68 kW.
W komentarzu na temat wzrostu mocy mikroinstalacji wykonywanych przez prosumentów PTPiREE ocenia, że nie jest to „zjawiskiem pozytywnym ze względu na brak w dużej większości przypadków możliwości autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej i może świadczyć o przewymiarowaniu mikroinstalacji”.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.