W Rumunii będą produkowane mikroinwertery

W Rumunii będą produkowane mikroinwertery
Enphase Energy

Fabryka Flex w Timisoara w Rumunii w przyszłym roku ruszy z produkcją mikroinwerterów amerykańskiej firmy Enphase. Urządzenia mają być dostarczane na rynek europejski.

Enphase Energy, amerykański producent specjalizujący się w technologii mikrofalowników, współpracuje z firmą Flex od niemal 15 lat. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem będzie uruchomienie produkcji mikrofalowników Enphase w Timisoara w zachodniej Rumunii. Tę decyzję Amerykanie tłumaczą dużym wzrostem zapotrzebowania na systemy fotowoltaiczne w Europie. 

Jak podkreśla Enphase, wzrost popytu na fotowoltaikę w Europie wynika nie tylko z rosnących cen energii, ale też z popularyzacji pojazdów elektrycznych i technologii pomp ciepła.

REKLAMA

Produkcja mikroinwerterów Enphase ma ruszyć w Rumunii w pierwszym kwartale 2023 roku. Dla Enphase Energy oznacza to zwiększenie globalnych zdolności produkcyjnych i skrócenie czasu dostawy do klientów na Starym Kontynencie.

Inteligentne moduły fotowoltaiczne

Enphase Energy to globalna firma z siedzibą we Fremont w Kalifornii zajmująca się technologiami energetycznymi. Dostarcza systemy solarne i akumulatorowe oparte na mikroinwerterach. Firma systematycznie rozwija tę technologię. Przełomowa zmiana nastąpiła w 2017 roku, kiedy na rynek wszedł mikrofalownik Enphase Energy IQ, o znacznie ulepszonych parametrach, oferowany również jako element modułów fotowoltaicznych AC.

REKLAMA

Technologię tę wykorzystał m.in. producent paneli fotowoltaicznych Q Cells, który pod koniec 2021 roku ogłosił wprowadzenie nowego modułu z wbudowanym mikrofalownikiem na rynek europejskiej fotowoltaiki dachowej. Swoją ofertę Q Cells przygotował we współpracy z Enphase. Moduł oznaczony jest jako Q.PEAK DUO ML-G9+/AC ma zintegrowany mikroinwerter IQ serii 7. Nowy produkt Q Cells złożony jest z monokrystalicznych ogniw połówkowych połączonych 12 szynami przewodzącymi, tzw. busbarami.

Q Cells chwali się, że jest to jeden z pierwszych modułów na rynku z certyfikatem Quality Controlled PV (QCPV) przyznawanym przez TÜV Rheinland.

Także niemiecki producent paneli fotowoltaicznych Sonnenstromfabrik nawiązał w 2020 roku współpracę z Enphase Energy w celu stworzenia europejskiego modułu fotowoltaicznego AC do domowych instalacji PV.

Jak podaje firma Enphase Energy, dostarczyła ona już globalnie ponad 42 mln mikroinwerterów. Około 1,9 mln systemów wykorzystujących technologię Enphase wdrożono dotychczas w ponad 130 krajach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.