Enea buduje farmy fotowoltaiczne o mocy 15,5 MW
Elektrownie fotowoltaiczne na zachodzie Polski, o łącznej mocy około 15,5 MW, mają zacząć działać jeszcze w tym roku. Państwowy koncern energetyczny w końcu wchodzi w obszar fotowoltaiki.
Enea Nowa Energia, spółka odpowiadająca w państwowej Grupie Enea za projekty OZE, ruszyła z budową trzech farm fotowoltaicznych: w Krzęcinie, Lubnie i Likowie. Do końca zbliża się też inwestycja PV w Jastrowiu.
Łącznie wszystkie farmy fotowoltaiczne mają mieć moc około 15,5 MW.
Potencjał Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej
Największa z obecnie powstających farm fotowoltaicznych zlokalizowana będzie na terenie gminy Krzęcin (województwo zachodniopomorskie). W skład tego projektu wejdzie 7 instalacji fotowoltaicznych, które osiągną moc około 6,5 MW.
Dużo mniejsza instalacja – farma fotowoltaiczna Likowo w gminie Płoty (również w Zachodniopomorskiem) – będzie mieć około 1 MW mocy.
W województwie lubuskim Enea na razie stawia dwie farmy fotowoltaiczne: Lubno I i II. Budowane są w gminie Lubiszyn, a złoży się na nie ponad 9 tys. modułów. Łącznie zapewnią 5 MW mocy.
Strategia Enei: inwestycja w OZE
Jak zapowiada Paweł Szczeszek, prezes Enei: – Zaktualizowana Strategia Rozwoju Grupy Enea zakłada realizację szeregu projektów OZE o różnej skali. Wszystkie wspierają główny cel, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Z roku na rok konsekwentnie będziemy zwiększać potencjał wytwórczy OZE.
Obecnie domykana jest również finansowa przez Eneę inwestycja w Jarosławiu w województwie wielkopolskim. Powstająca tam farma PV o mocy 3 MW będzie się składać 7,5 tys. paneli monokrystalicznych. Ma ona ruszyć już w pierwszym kwartale tego roku. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest spółka Enea Serwis.
Krzysztof Czaban, prezes Enei Nowa Energia, podkreśla znaczenie współpracy z samorządami przy realizacji instalacji OZE: – Nowe projekty inwestycyjne, które realizuje Enea Nowa Energia, wpisują się w Strategię Rozwoju Grupy kapitałowej Enea do 2030 roku z perspektywą 2040 roku. Jest to również przykład bardzo dobrej współpracy naszej Grupy z lokalnymi władzami.
Prezes jest przekonany, że spółka będzie realizowała coraz więcej projektów opartych na relacji biznes-administracja.
Fotowoltaika w każdej gminie
W ramach przyjętej strategii Enea Nowa Energia prowadzi również program nazwany „Fotowoltaika dla każdej gminy”. Docelowo ma on doprowadzić do powstania OZE na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich. Obecnie firma rozmawia o konkretnych projektach z samorządami mazowieckimi: gminą Gózd i powiatem zwoleńskim.
W planach Enea ma stworzenie elektrowni PV o mocy nawet 2 GW. Budowę takiego portfela elektrowni fotowoltaicznych państwowy koncern energetyczny zapowiadał już w połowie ubiegłego roku.
Swoje obiekty PV firma planowała budować między innymi na terenach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Współpraca obu instytucji ma obejmować między innymi budowę wielkoobszarowych farm PV na nieruchomościach rolnych KOWR, która podlega resortowi rolnictwa.
Docelowo udział OZE w miksie wytwórczym Grupy Enea ma się zwiększyć do 22 proc. w 2025 roku oraz 33 proc. w roku 2030.
Barbara Blaczkowska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.