Włosi zbudują gigafabrykę paneli fotowoltaicznych o dużej sprawności

Włosi zbudują gigafabrykę paneli fotowoltaicznych o dużej sprawności
fot. Enel Green Power

Projekt TANGO (iTaliAN pv Giga factOry) otrzymał dofinansowanie z europejskiego Funduszu Innowacji. Dzięki temu zakład produkcyjny należący do grupy energetycznej Enel ma być największą na Starym Kontynencie fabryką wytwarzającą wysokowydajne dwustronne moduły fotowoltaiczne.

Unia Europejska dofinansuje zaplanowaną przez Enel Green Power (EGP) rozbudowę fabryki w Katanii na Sycylii kwotą 118 mln euro. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 600 mln euro. Zdolność produkcyjna zakładu wzrośnie 15-krotnie – do 3 GW na rok (obecnie możliwości produkcyjne to 200 MW rocznie).

Technologie słoneczne nowej generacji

REKLAMA

Dzięki umowie podpisanej przez EGP i Komisję Europejską we Włoszech wytwarzane będą wysokowydajne moduły fotowoltaiczne, co pozwoli w większym stopniu uniezależnić europejski rynek fotowoltaiczny od dostaw z Azji.

Do lipca 2024 roku w Katanii ma być oddany do użytku w pełni gotowy zakład produkujący panele fotowoltaiczne o mocy 3 GW rocznie. Produkcja pierwszych 400 MW ma ruszyć we wrześniu 2023 roku. Osiągnięcie takich parametrów uczyni z należącej do Enel fabryki największy w Europie zakład wytwarzający dwustronne moduły fotowoltaiczne.

Według projektu w produkcji w 3Sun wykorzystywane będą heterozłącza bifacjalne (B-HJT) ogniw PV, wychwytujące więcej światła słonecznego dzięki temu, że ogniwa reagują na światło zarówno na przedniej, jak i tylnej powierzchni. Ponadto program badawczo-rozwojowy producenta zakłada rozwijanie paneli w celu osiągnięcia struktury „Tandem”, która wykorzystuje dwa ułożone na sobie ogniwa, co pozwala na przechwytywanie większej ilości światła w porównaniu do struktur z pojedynczymi ogniwami. To zaś prowadzi do wyższej wydajności ogólnej.

Jak podkreśla Francesco Starace, dyrektor generalny Grupy Enel: – Światowy popyt na moduły fotowoltaiczne rośnie w coraz szybszym tempie. Oczekuje się, że sama Europa będzie w stanie wchłonąć dużą część dodatkowego popytu dzięki dużej konkurencyjności i wygodzie tej technologii. Ślad zaopatrzenia w te ważne komponenty jest słabym punktem globalnego łańcucha dostaw i widzimy potrzebę zrównoważenia jego rozkładu geograficznego, który obecnie jest nadmiernie uzależniony od jednego źródła azjatyckiego. Ta inwestycja pozwoli na ponowne umieszczenie w Europie mocy produkcyjnych na poziomie 3000 MW rocznie i będzie dla Włoch dużym krokiem w kierunku utrzymania pozycji lidera w dziedzinie technologii.

Dwustronne panele fotowoltaiczne składające się z wysokowydajnych ogniw wielozłączowych HJT mają umożliwić docelowo przekroczenie poziomu 30 proc. sprawności na poziomie modułów. Roczna produkcja paneli na poziomie 3 GW ma być w stanie wygenerować około 5,5 TWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie. Umożliwi to uniknięcie emisji prawie 25 mln ton CO2 w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji modułów czy też rezygnację z zakupu niemal 1,2 mld m3 gazu rocznie.

REKLAMA

Dyrektor generalny EGP Salvatore Bernabei podkreśla także dopasowanie inwestycji do założeń UE: – Projekt TANGO przyczyni się do realizacji ambicji UE, aby do 2030 roku 40 proc. zużycia energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, a także pomoże zmniejszyć zależność energetyczną. Gigafactory będzie promować koncepcję gospodarki cyrkularnej, tworząc bardziej zrównoważony i odporny europejski łańcuch dostaw, od fazy projektowania po nowe modele ponownego wykorzystania komponentów po zakończeniu ich cyklu życia. Patrząc w przyszłość, projekt TANGO ma duży potencjał skalowalności i może stać się wzorem dla innych fabryk fotowoltaicznych o mocy gigawatów, które powstaną w Europie w najbliższych latach.

Inwestycja Enel na Sycylii wiązać się będzie z utworzeniem około 1000 miejsc pracy.

Sukces Funduszu Innowacji

Umowa EGP z Komisją Europejską na dofinansowanie budowy gigafabryki została zawarta w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków dotyczących dużych projektów energetycznych z unijnego Funduszu Innowacji. Fundusz ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

W ramach drugiego naboru wniosków, przewidzianego dla projektów z budżetami przekraczającymi 7,5 mln euro, wpłynęło 138 wniosków o dotacje. Wśród nich 13 dotyczyło projektów związanych z OZE, 21 – magazynowania energii, a 104 – efektywności energetycznej w przemyśle, w tym wdrażania technologii wychwytywania emisji CO2 i wykorzystania wodoru.

Dofinansowanie, o które starają się potencjalni beneficjenci, łącznie sięga kwoty 12,1 mld euro, która aż ośmiokrotnie przekracza dostępny budżet (wynosi on w drugim naborze 1,5 mld euro, o 50 proc. więcej niż w pierwszym).

Po pierwszym naborze wniosków z Funduszu Innowacji dotyczącym dużych projektów granty trafiły do siedmiu beneficjentów. Zadeklarowali oni rozwój technologii wychwytywania CO2, zastosowania wodoru, a także właśnie produkcję ogniw fotowoltaicznych. Lista projektów, które otrzymały dofinansowanie w pierwszym naborze, dostępna jest tutaj.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.