Przyłączenia prosumentów na nowych zasadach. Tauron tłumaczy
Już wkrótce wejdą w życie nowe zasady rozliczeń energii wprowadzanej do sieci z mikroinstalacji. Jakie warunki musi spełnić zgłoszenie przyłączenia nowej mikroinstalacji, aby prosument mógł korzystać z rozliczeń w dotychczasowym systemie opustów? Komunikat w tej sprawie wydał kolejny z operatorów sieci dystrybucyjnych – Tauron Dystrybucja.
Nowe zasady rozliczeń nadwyżek energii z mikroinstalacji obejmą prosumentów, którzy nie zdążą zgłosić przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca. Osoby zgłaszające przyłączenie po tej dacie będą rozliczane w ramach tzw. net-billingu, czyli systemu umożliwiającego sprzedaż do sieci nadwyżek po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca (od połowy 2024 r. ma to być cena godzinowa).
Prosumenci, którzy zdążą zgłosić przyłączenie do 31 marca, będą mogli nadal korzystać z systemu opustów. Będą mogli w nim pozostać w okresie do 15 lat od uruchomienia działalności, ale będą mogli też skorzystać z prawa do migracji do nowego systemu.
Tauron Dystrybucja poinformował, jakie warunki musi spełnić zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji, aby nowi prosumenci mogli rozliczać się w systemie opustów.
Spółka potwierdza, że rozliczanie przyszłego prosumenta w systemie opustowym przez sprzedawcę energii elektrycznej możliwe jest pod warunkiem złożenia do operatora sieci, w terminie do 31 marca 2022 r. włącznie, zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji.
Za datę skutecznego złożenia zgłoszenia do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) uznaje się:
• datę wpływu do OSD – w przypadku złożenia zgłoszenia w postaci papierowej,
• datę rejestracji przez systemy informatyczne OSD – w przypadku złożenia zgłoszenia w postaci elektronicznej.
Tauron informuje, że w przypadku, gdy zgłoszenie złożone do OSD przez prosumenta w terminie do dnia 31 marca 2022 r. będzie niekompletne lub niepoprawne, prosument zostanie wezwany do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Jeżeli w tym terminie prosument udzieli odpowiedzi na wezwanie, zawierającej wymagane uzupełnienia i korekty, w wyniku czego zgłoszenie będzie kompletne i poprawne, to prosument będzie mógł być rozliczany w systemie opustowym. Natomiast prosument, który w terminie 14-dniowym nie złoży kompletnego i poprawnego zgłoszenia, z uwzględnieniem wymaganych uzupełnień i korekt, nie będzie mógł skorzystać z systemu opustowego i będzie rozliczany w systemie net-billingu.
Co z rozbudową mikroinstalacji?
Jaki model rozliczenia zostanie przyjęty, gdy prosument będący klientem spółki Tauron Dystrybucja, który uruchomił instalację wcześniej i był dotychczas rozliczany w systemie opustów, zdecyduje się na rozbudowę swojej instalacji po 31 marca?
Tauron zapewnia, że w takiej sytuacji modernizacja mikroinstalacji przyłączonej do sieci OSD, a w szczególności zmiana mocy mikroinstalacji maksymalnie do mocy 50 kW, nie będzie skutkować zmianą sposobu rozliczania i przejściem na net-billing.
Operator zaznacza jednak, że prosument ma obowiązek poinformować go, w formie zgłoszenia, o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji – maksymalnie do mocy przyłączeniowej obiektu – w terminie 14 dni od dnia dokonania zmiany.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.