KE przedstawi program dla dachowej fotowoltaiki

KE przedstawi program dla dachowej fotowoltaiki
Wagner Solar

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie Komisja Europejska intensyfikuje prace nad rozwiązaniami, które pozwolą uniezależnić Unię Europejską od gazu z Rosji. Wczoraj KE przedstawiła plan odejścia od importu rosyjskiego gazu, którego ważnym elementem ma być zwiększenie inwestycji w fotowoltaikę.

Sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej w 2021 roku uruchomił elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,9 GW. To najlepszy wynik w jego historii, a do jego osiągnięcia przyczyniła się w dużej mierze Polska.

Nasz kraj był w ubiegłym roku czwartym największym rynkiem w UE pod względem inwestycji w fotowoltaikę. Zainstalowaliśmy 3,2 GW nowych mocy, poprawiając wynik z 2020 roku o około 0,7 GW.

REKLAMA

Na koniec 2021 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej miała wynosić według SPE około 165 GW.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie staje się coraz bardziej jasne, że potencjał elektrowni fotowoltaicznych w UE musi szybko i wyraźnie rosnąć, co zresztą potwierdzili wczoraj przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen oraz wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas prezentacji planu o nazwie REpowerEU.

Komisja Europejska zapewnia, że jeszcze w tym roku możliwe jest zredukowanie importu rosyjskiego gazu o 2/3, czyli o około 100 mld m3, a do roku 2030 Unia Europejska mogłaby całkowicie zrezygnować z importu tego surowca z Rosji.

Ważna rola w ograniczaniu zależności od rosyjskich paliw ma przypaść odnawialnym źródłom energii – w tym fotowoltaice.

REKLAMA

Podwojenie mocy w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do roku 2030 – poprzez zainstalowanie w tej dekadzie odpowiednio 480 GW i 420 GW mocy – zakładał już unijny pakiet Fit for 55 (w tym około 80 GW mocy w OZE potrzebne byłoby wyłącznie do zasilenia elektrolizerów wytwarzających wodór).

Według szacunków Komisji Europejskiej, osiągnięcie takiego wzrostu mocy w OZE oznaczałoby zredukowanie zużycia gazu na terenie UE nawet o 170 mld m3, czyli nawet o około 20 mld m3 więcej niż wynosi obecnie import tego surowca z Rosji.

Komisja Europejska ocenia, że zwiększenie produkcji energii tylko z dachowych elektrowni fotowoltaicznych w tym roku o 15 TWh (co odpowiada inwestycjom w ok. 15 GW nowych mocy) oznaczałoby zmniejszenie zużycia gazu o około 2,5 mld m3.

Prezentując wczoraj założenia planu REpowerEU, Komisja Europejska zapowiedziała, że w czerwcu przedstawi unijną strategię rozwoju fotowoltaiki, której elementem ma być projekt mający na celu wsparcie rozwoju dachowych elektrowni PV określany jako European Solar Rooftops Initiative.

W ramach tego projektu Komisja Europejska chce zidentyfikować i pokonać bariery stojące na drodze do jeszcze szerszego wykorzystania europejskich dachów w celu montażu paneli fotowoltaicznych.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe ocenia, w odpowiedzi na przedstawiony wczoraj plan REpowerEu, że aby realnie przyspieszyć instalację fotowoltaiki na europejskich dachach, konieczne jest wdrożenie takich działań jak obowiązek wyposażania dachów w PV czy zakaz wykorzystania bojlerów zasilanych paliwami kopalnymi.

Jednocześnie SolarPower Europe odnosi się do wprowadzanego ostatnio w niektórych krajach UE retroaktywnego opodatkowania zysków z produkcji energii słonecznej, podkreślając, że tego rodzaju działania mogą zniechęcić inwestorów do budowy nowych elektrowni PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.